Strona główna » Samodzielna administracja serwerem – podstawy
Technologia

Samodzielna administracja serwerem – podstawy

Administracja serwerami to usługa przeznaczona dla serwerów VPS, dedykowanych i współdzielonych, która polega na kompleksowej opiece informatycznej przez zewnętrzną firmę. W ofercie jest m.in. pełny monitoring usług, instalacja i konfiguracja systemu oraz tworzenie kopii zapasowych. Zarządzanie serwerami pozwala zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na informatyka oraz zoptymalizować czas pracy.

Co to jest administracja serwerami?

Administracja serwerem to zarządzanie zasobami informatycznymi oraz wsparcie dla systemów baz danych. Jest to rodzaj outsourcingu IT, czyli przyjmowanie prac przez wykonawców wyspecjalizowanych w konkretnym zakresie, np. obsługi procesów biznesowych lub technologii informatycznych. Administracja serwerami ma za zadanie reagować na wszystkie incydenty, nawet bez zgłoszenia klienta. Osoby korzystające z tej oferty nie muszą zatrudniać dodatkowych informatyków, którzy będą pracować nad sprawnym działaniem strony. Dużą zaletą administrowania serwerem jest również kontrola systemu przez pracowników administracji 24 godziny na dobę. Doświadczeni informatycy są też dostępni do konsultacji i porad dla użytkownika serwera. Dzięki temu, klient może skupić się na swoich zajęciach, unikając skomplikowanej ingerencji w oprogramowanie. Zarządzanie serwerami sprawia też, że użytkownik nie musi poświęcać czasu na administrację hostingu, ponieważ usługodawca realizuje zgłoszenie w z góry ustalonym czasie.

Co oferuje usługa administracji serwerami?

Usługa administracji serwerami zapewnia pełny monitoring procesów powierzonych przez klienta. Informatycy z firmy hostingowej, którzy zajmują się administracją serwera, zainstalują i skonfigurują system plików oraz wszystkie potrzebne usługi informatyczne. Przy starcie hostingu, instalowane są też wszystkie potrzebne aktualizacje. Często firmy hostingowe mają w swojej ofercie regularne tworzenie kopii zapasowych. Korzystanie z administracji serwerami zapewnia pełne bezpieczeństwo danych za sprawą Disaster Recovery. Jest to usługa, która wznawia i utrzymuje ciągłość działania sieci po szkodzie naturalnej lub wywołanej przez człowieka. Oznacza to, że w przypadku zatrzymania pracy serwera, proces ten automatycznie przywraca poprawne działanie systemu. Zarządzanie serwerami pozwala również zapobiegać potencjalnym incydentom poprzez wyszukiwanie zagrożeń, zanim zdążą zaatakować system. Ciekawym urozmaiceniem oferty jest możliwość wspólnego planowania rozwoju działalności na bazie wieloletniego doświadczenia firm hostingowych. Najlepsi usługodawcy mają też SLA systemu i usług na poziomie 99,9%. Jest to oznaczenie określające prawdopodobieństwo, że dana usługa spełnia wymagania odnośnie reakcji na awarię oraz gwarantowanego czasu dostępności usługi IT.