Strona główna » Wnętrzarskie inspiracje pop-art
Dom i Wnętrze

Wnętrzarskie inspiracje pop-art

Pod koniec lat pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych powstaje pop-art jako artystyczna reakcja na komercyjny i konsumpcyjny styl życia. Zaczęto eksponować artykuły tworzące codzienność przeciętnego konsumenta. Najsłynniejsze realizacje w tym kierunku wykonał Andy Warhol. Jego Cztery puszki z zupą Campbell czy seria stylizowanych portretów Marylin Monroe – to symbole XX wieku. Jednocześnie zapowiedź nowego stylu tworzenia oraz myślenia o sztuce i życiu.

Artystyczne interpretacje

Sztuka zaczęła interpretować otaczającą rzeczywistość. Było tak od zawsze, jednak nigdy nie w tym stylu – nad wyraz rzeczywistym. Zmieniała się sama rzeczywistość, stąd zmianie musiała ulec też forma wyrazu, która zbliżyła się do wybitnie realistycznej fotografii, powielanej w nieskończoność. Zresztą w latach siedemdziesiątych narodził się hiperrealizm, wykorzystujący zdobycze pop-artu.

Wnętrzarskie interpretacje

Przedmioty wypełniające nasze wnętrza, fotele wypoczynkowe czy sofy wykończone tkaniną obiciową z printem, mogą w twórczy sposób nawiązywać do idei pop-artu. Naśladując najsłynniejsze dzieła, które powstały w ramach tego kierunku. Ale nie tylko. Możemy pójść o krok dalej, proponując symbole kulturowe związane z naszą aktualnością.
Od klasycznych dzieł pop-artu warto przejąć samą ideę zwielokrotnienia obiektu. Na przykład paczki frytek, marki samochodu, budynku, postaci. Takie przedmioty w stylu pop-art doskonale połączą się z nowoczesnymi meblami jak krzesła sztaplowane czy designerskie stoliki.

Designerskie stoliki

Przykładem twórczego nawiązania do idei pop-artu jest ława Pop Art Retro Comic –propozycja notodo. Fragment komiksu przeniesiony prosto na blat stolika. Zabawa formą i historią. Oryginalny nadruk na hartowanym szkle stanie się też rodzajem poziomego obrazu.

 

Artykuł powstał we wsółpracy z https://notodo.pl

live url