Strona główna » Badania prenatalne- sposobem na zdrowe potomstwo
Pregnant mixed race woman power walking in park
Zdrowie i Uroda

Badania prenatalne- sposobem na zdrowe potomstwo

Posiadanie potomstwa to marzenie wielu kobiet. Należy jednak przyznać, iż ciążą niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Dotykają one nie tylko przyszłą matkę, ale i jej nienarodzone dziecko. Wady i nieprawidłowości rozwojowe to główne zagrożenie. Na szczęście badania prenatalne nieinwazyjne mogą pomóc lekarzom znaleźć problem i rozwiązać go jeszcze przed porodem.

Kto powinien poddać się badaniom prenatalnym?

Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim kobiet, które ukończyły 35 lat. Udowodniono, iż właśnie w tym okresie wzrasta ryzyko wad rozwojowych płodu. Ponadto badaniom powinny poddać się panie, u których w rodzinie występują zaburzenia chromosomowe, Jak wiadomo, są one bezpośrednią przyczyną zespołu Downa. Na badania są również kierowane ciężarne z zaburzeniami krzepliwości krwi i hemofilią. Robi się to po to, by ocenić ryzyko wystąpienia tej choroby u płodu.

Ile trzeba przeznaczyć na tego typu badanie?

Nie jest tajemnicą, że nie są tanie badania prenatalne cena za jedno badanie waha się od 100 do nawet 250 złotych. Poza tym zdarza się, że u ciężarnej trzeba wykonać multum dodatkowych analiz i testów, a to spore obciążenie dla portfela. Niemniej istnieje możliwość, by część kosztów zrefundował NFZ.

Wystarczy udać się do lekarza, który wypisze stosowne skierowanie. Wtedy ciężarna nie będzie płacić za badania prenatalne Koszt jaki będzie musiała ponieść to jedynie trochę nerwów i stresów. Nie da się ukryć, że nie są dla wszystkich prywatne badania prenatalne Cena odstrasza niemal wszystkich. Jedynym plusem takiej usługi jest znacznie krótszy czas oczekiwania.

Dlaczego badania prenatalne są tak kosztowne?

Dzieje się tak zapewne z powodu małej grupy osób nimi objętych. Ciężarnych, które muszą je przejść jest stosunkowo niewiele. Poza tym wymagają zatrudnienia szeregu specjalistów badania prenatalne Koszt ich pracy i poświęconego czasu i specjalistycznego sprzętu również wlicza się w poczet poniesionych kosztów.

Czym są badania prenatalne nieinwazyjne

Pod tą medyczną nazwą kryje się szereg testów, które są wykonywane podczas pierwszego trymestru ciąży. W ich poczet można także zaliczyć zwyczajne USG. Są to zabiegi całkowicie bezpieczne i stosowane na szeroką skalę. Robi się je po to, by mieć pewność, że maluszek rozwija się wzorcowo w łanie matki. W razie jakichkolwiek odchyleń od normy będzie można zainterweniować.