Strona główna » BIK – Biuro Informacji Kredytowej
Biznes

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

BIK – czyli Biuro Informacji Kredytowej – to prawdziwa zmora dla każdego, kto aktualnie wnioskuje o większy kredyt. Jest to złożona instytucja, której celem jest gromadzenie i magazynowanie informacji o zaciągniętych kredytach przez osoby prywatne oraz udostępnianie tych danych bankom w przypadku wnioskowania o kolejne kredyty. Jakie informacje znajdują się w bazie? Jakie znaczenie mają one dla banków?

Informacje o zaciągniętych zobowiązaniach

Baza informacji w BIK zbierana jest na podstawie informacji udzielanej przez same banki – dzięki temu każdy z nas, kto chociaż raz wziął kredyt czy też zakupił przedmiot na raty, został automatycznie wpisany do BIK. Banki zamieszczają tam informacje o wysokości zaciąganych kredytów oraz o terminowości spłat. W przypadku jakichkolwiek opóźnień również informacja o zwłoce jest zamieszczana przy naszych danych. To właśnie te dane najbardziej interesują pracowników banków. Nawet niewielkie spóźnienie w spłatach rat w poprzednio zaciąganych zobowiązaniach sprawiają, że dla banku stajemy się mniej wiarygodni. Oczywiście możliwe jest czyszczenie BIK, jednak jest to proces długotrwały, który wiąże się z pisaniem konkretnych pism do banków, w których zaciągaliśmy kredyty. Informacja o nieregularnych wpłatach może być przechowywana w BIK do 5 lat!
Jeśli brak o na informacji w BIK to również sygnał dla banku – brak jakichkolwiek zobowiązań w przyszłości nie daje żadnego obrazu nas jako potencjalnych kredytobiorców.

Nábytok z umelého ratanu - oplatí sa ho mať v záhrade?  Záhradný slnečník 300 cm - bezpečnosť  a pohodlie Pohodlné kreslo na balkón - trendy budúcoročnej sezóny