Strona główna » Blachy inne niż wszystkie
Dom i Wnętrze

Blachy inne niż wszystkie

Każda blacha ma dziś bez dwóch zdań bardzo wiele różnorodnych zastosowań. Wśród blach wyróżniają się jednak blachy nierdzewne, które posiadają szczególną właściwość, sprawiającą, iż są one wyjątkowo cenne.

Wyższa jakość blach

W przypadku blach nierdzewnych, niewątpliwie możemy mówić o blachach absolutnie najwyższej jakości. Wszystko z tego względu, że jednak większość materiałów metalowych jest bardzo podatna na korozję. Blachę nierdzewną natomiast cechuje odporność na ten rodzaj zniszczenia metalu, co wyróżnia ją spośród innych blach.
W niektórych gałęziach przemysły, na przykład w przemysłach okrętowym i lotniczym, pojawia się problem, jeśli trzeba stworzyć jakiś element maszyny, który będzie wystawiony na stały kontakt czy to z bardzo wilgotnym powietrzem, czy też po prostu z wodą. Trudno znaleźć materiał, który podołałby tym trudnym warunkom. Dlatego właśnie, tak często w tego rodzaju przemysłach korzysta się dziś z blach nierdzewnych.

Blaszany dach

Niewątpliwie, każdy z nas nieraz widział dach z blachy. Jak się bowiem okazuje, blaszane dachy są niezwykle praktyczne. Rzadko spotykanym rozwiązaniem jest nałożenie blachy na dach domu jednorodzinnego, tym nie mniej, robienie dachów z blach nierdzewnych w mniejszych budynkach użytkowych, jak przykładowo garaże, to nic niezwykłego.
Bez dwóch zdań, każdy dach musi być w stanie wytrwać w kontakcie z wodą, gdyż jest narażony na deszcz, ale także na śnieg. Po pierwsze, musi być wytrzymały, aby nie złamał się pod naporem warstwy śniegu. Bez cienia wątpliwości, każda stalowa blacha spełnia ten warunek. Jednakże, ważne jest również, aby dach nie zardzewiał po zimie, czy po kilku ulewach. Ten warunek spełniają już raczej tylko blachy nierdzewne.

Do czego jeszcze przydaje się blacha nierdzewna?

Niewątpliwie, z tego rodzaju blachy robi się nie tylko dachy, ale również niewielkie daszki przed wejściami czy to do jakiś sklepów, czy też na przykład do klatek schodowych w blokach mieszkalnych. W tym przypadku zadaniem blachy nierdzewnej jest przede wszystkim ochrona przed deszczem.
Ciekawostką jest, że istnieją przesłanki, aby podejrzewać, że czasami nie używa się blach nierdzewnych z tego względu, iż są zbyt trwałe. Z pozoru brzmi to nieco absurdalnie, jednak może być to prawdą. Producenci samochodów na przykład podejrzewani są o rzadkie stosowanie blach nierdzewnych, gdyż ich zamontowanie wydłużyłoby żywotność samochodów, przez co klienci rzadziej wymienialiby auta.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal