Strona główna » Częste urazy występujące podczas grania w siatkówkę
Ciekawe

Częste urazy występujące podczas grania w siatkówkę

Z roku na rok rośnie coraz bardziej zainteresowanie sportem różnego rodzaju. Ludzie jak najbardziej chcą dorównać swoim idolom sportowym i zaczynają trenować samodzielnie. Często niestety kończy się to źle
Coś wydaje się łatwe, kiedy oglądamy mecze na żywo w internecie, niekoniecznie może się przełożyć jeżeli chodzi o prawdziwe życie. Postanowiliśmy wymienić kilka najczęstszych urazów, które mogą występować w piłce siatkowej. Nie dotyczą one jednak tylko amatorów, ale i zawodowych graczy, którzy muszą się z nimi zmagać na co dzień.

Naciągnięcia mięśni i ścięgien

Jedne z najczęstszych problemów, które powstają na skutek bardzo dynamicznych, jak również powtarzalnych mikro urazów. Uszkodzenia pierwszego stopnia w tym zakresie możemy określić jako naciągnięcie niewielkiej części danego mięśnia, czy też przerwania jego włókien. Natomiast uszkodzenia drugiego stopnia to takie, gdzie dochodzi już do częściowego przerwania jednostki mięśniowo-ścięgnistej. Z kolei w przypadku uszkodzeń trzeciego stopnia mamy całkowite przerwanie danego mięśnia.

Stłuczenia

Kolejne częste skutki urazów podczas aktywności fizycznej. Powstają na skutek uderzenia czy też ucisku na daną część ciała. Powodują tym samym uszkodzenie naczyń krwionośnych i tym samym wynaczynienie krwi. Wtedy powstaje obrzęk i możemy obserwować zasinienie lub mocne zaczerwienienie danego miejsca.

Złamania

Z definicji mamy tutaj do czynienia z przerwaniem ciągłości kości na skutek urazu, który przekracza jej wytrzymałość. Do najczęstszych przyczyn złamań należą zmiażdżenia, upadki, uderzenia, czy przygniecenia. Złamania można podzielić m.in. na złamania otwarte, proste, porzeczne, skośne itd.
Oczywiście warto jest zwrócić uwagę na to, że takowe urazy występują nie tylko w siatkówce, ale również innych sportach. Ma na to wpływ wiele czynników, jak również cały przebieg danego meczu. Często urazy są powodowane przez zawodników z drużyny przeciwnej, którzy mogą się wykazywać niesportowym zachowaniem. Warto jednak zwracać uwagę na to, aby jak najbardziej uważać, bowiem jeden skomplikowany uraz może w niektórych dyscyplinach skutecznie przeszkodzić w kontynuowaniu kariery.