Strona główna » Jak wygląda proces odzyskiwania surowców?
Biznes

Jak wygląda proces odzyskiwania surowców?

Wydobywanie i pozyskiwanie metali tak ważnych i powszechnych w procesach metalurgicznych jak wolfram i tytan jest najczęściej kosztowne i niełatwe. Starano się zatem opracować metodę, która pozwoliłaby na zmniejszenie kosztów. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem okazało się odzyskiwanie tych metali z surowców już raz wykorzystanych, a składających się głównie z nich. Jednym z najważniejszych okazał się węglik spiekany, gdyż to przy jego produkcji używane są najczęściej właśnie wolfram i tytan. Metoda odzyskiwania z niepotrzebnych już i niemożliwych do wykorzystania narzędzi staje się coraz powszechniejsza, a złom węglika spiekanego stał się materiałem bardzo pożądanym.

Na dole łańcucha

By jednak móc rozpocząć proces produkcji i otrzymywania ważnych metali niezbędne jest rzecz jasna pozyskanie głównego surowca. Ważną rolę ogrywają tutaj zatem skupy węglika, które zbierają niepotrzebne już zapasy złomu węglika spiekanego, by następnie przekazywać je dalej. Cena jaką płacą jest oczywiście dużo mniejsza niż ta, za którą materiał jest przekazywany dalej, niemniej wiąże się to również z ogromnym nakładem pracy, a przede wszystkim znalezieniem nabywcy. O to jednak już dzisiaj nietrudno, gdyż zainteresowanie węglikiem spiekanym wykracza daleko poza nasz kraj i osiąga zakres globalny. Każdy skup węglika musi zatem nawiązać zagraniczne kontakty, bo odejście od wyłącznie krajowego rynku może posłużyć generowaniu większych zysków.

Co dzieje się dalej?

Pozyskany przez skup węglika złom jest następnie zbierany, opisywany i dokładnie ważony. Trzeba też dokonać procesu pewnej selekcji, bowiem nie wszystkie kawałki charakteryzują te same właściwości, a w późniejszymi procesie produkcji odgrywa to ważną rolę. Po wykonaniu tych czynności węglik spiekany jest przekazywany do odbiorcy, którym jest najczęściej huta, lub każdy inny zakład, zajmujący się przetapianiem metali. Dzięki zastosowaniu odpowiednich procesów chemicznych ze złomu węglika spiekanego pozyskiwane są początkowo węgliki wolframu i tytanu, by później wydobyć z nich same metale.

Efekt końcowy

Pozyskane w tych procesach metale są przekazywane później do przemysłu metalurgicznego, który ponownie wykorzystuje je w produkcji narzędzi, przyrządów, czy też sprzętu użytku codziennego. Wielu ludzi mogłoby być zszokowanych powszechną obecnością tytanu i wolframu w ich życiu codziennym, niemniej jest to kolejny aspekt, który świadczy o bardzo wielkiej ich wartości, a tym bardziej kluczowej kwestii jaką jest jak najtańsze pozyskiwanie tych surowców.