Strona główna » Nowoczesne oświetlenie ledowe w łazience – wymóg bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku.
Dom i Wnętrze

Nowoczesne oświetlenie ledowe w łazience – wymóg bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku.

Instalacja oświetlenia w łazience to spore wyzwanie. Nie dość, że mamy tam do czynienia z dużą ilością wilgoci, to jeszcze musimy uważać na to, gdzie próbujemy się podłączyć do zasilania. Tak, tak – praktycznie każdy kontakt może być przecież zalany nagłym bryzgiem wody i to w najmniej spodziewanym czasie. Jak wobec tego stworzyć dobrej jakości oświetlenie wewnątrz łazienki?
Z pomocą przychodzą nam tu różnego rodzaju nowoczesne lampy. Oczywiście chodzi o LED-y. Zanim więc powiemy, dlaczego warto je wybrać zdajmy sobie sprawę jakie warunki dla prądu elektrycznego panują w naszej łazience.

Na początku – BHP.

Montaż jakiegokolwiek oświetlenia zasilanego przez napięcie 230 V jest w przypadku łazienki sporym wyzwaniem. Według przepisów elektrycznych, łazienka jest podzielona na specjalne strefy bezpieczeństwa. Nie będziemy tu podawać dokładnych danych – po prostu im bliżej źródeł wilgoci, tym większe obostrzenia jeśli chodzi o doprowadzenie zasilania.

Dlaczego nowoczesne lampy w łazience mają być „uzbrojone” w LED-y?

Oczywiście nie chodzi tu o żarówki, które są zasilane prądem z gniazdka.
1. Niskie napięcie zasilania – standardowe listwy LED, charakteryzują się napięciem zasilania rzędu kilku Volt. Jest to stanowczo za mało, by nawet w przypadku zachlapania wodą doprowadzić do poważnego zwarcia. Plusem jest tu zastosowanie transformatora, który stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przeciwporażeniowe. Problemem może być jednak kwestia podpięcia zasilacza. Musi być on przecież wpięty do gniazdka i co ważne – kabel zasilający listwy też musi być jakoś ukryty i nie może bezwładnie zwisać.
2. Jasne światło, które na dodatek jest bardzo wydajne. Wszystkie nowoczesne lampy LED charakteryzują się tym samym parametrem czyli oszczędnością. W łazience, przyda się też duża jasność emitowanego przez nie światła. W praktyce więc, nie musimy (tak jak w przypadku chociażby żarówek) martwić się o to, że na przykład zatniemy się podczas golenia. Jasne światło, to większy komfort codziennej higieny osobistej.
3. Włącznik podpięty bezpośrednio do listwy – dzięki temu, szybko i łatwo można wyłączyć bądź włączyć nasze nowoczesne lampy LED. Nie trzeba iść do kontaktu i wyciągać zasilacza…
4. Nie musimy również inwestować w drogie oprawy oświetleniowe. Wystarczy taka listwa, którą za pomocą odpowiednich przyłączy można różnie modyfikować. Wszystko jest w odpowiedni sposób zabezpieczone przed wilgocią a jedynym kłopotem pozostaje opisane powyżej podłączenie zasilacza do napięcia sieciowego.

-sf.org erialprintshop.com https://beesafe.pl/porady/gdzie-wyrzucic-opony/