Strona główna » Operacje plastyczne – wskazania i przeciwwskazania
Zdrowie i Uroda

Operacje plastyczne – wskazania i przeciwwskazania

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na poprawę swojej urody przy pomocy skalpela. Choć taki sposób pielęgnacji ciała jest bardzo często krytykowany, to jednak warto pamiętać, że chirurgia plastyczna polega nie tylko na odmładzaniu. Niejednokrotnie pomaga również w przypadkach, w których problemem nie jest jedynie nieestetyczny wygląd, ale również problem zdrowotny.

Dla kogo są operacje plastyczne?

Operacje plastyczne często są ratunkiem dla osób, które od dzieciństwa wstydziły się swojego wyglądu, co wpływało na komfort ich życia. Współczesna chirurgia plastyczna pozwala na zmniejszenie uszu, zmianę kształtu nosa, podniesienie piersi czy pośladków. Pozwala również, o czym wspomina się jednak rzadziej, na rekonstrukcję części ciała, które musiały zostać usunięte, jak w przypadku mastektomii lub zostały utracone w wyniku sytuacji losowej, takiej jak wypadek samochodowy. Niektóre osoby cierpią również na wrodzone wady budowy ciała, które można obecnie poprawić właśnie przy pomocy zabiegów.
Osiągnięcia chirurgii plastycznej pozwalają również na poprawę komfortu życia kobiet po porodzie. Obecnie możliwe jest nie tylko znaczne zmniejszenie rozstępów. W wielu sytuacjach pomocna może być plastyka brzucha, ponieważ po ciąży często występuje problem nie tylko z nadmiarem tłuszczu, ale również rozciągniętej skóry. Tej drugiej nie da się usunąć za pomocą ćwiczeń lub diety, dlatego operacja jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli ciąża zakończyła się naturalnym porodem, często wykonuje się również waginoplastykę, połączoną zazwyczaj z zabiegami na nietrzymanie moczu. Obecnie wiele operacji tego typu wykonywanych jest nie przy pomocy skalpela, ale światła laserowego, co w wielu przypadkach jest o wiele bezpieczniejsze i mniej inwazyjne.

Kto nie może poddać się operacji plastycznej?

Obecnie wykorzystuje się osiągnięcia chirurgii plastycznej bardzo często, dlatego wydaje się, iż tego typu operacja jest niegroźna i wręcz rutynowa. Tymczasem są to poważne zabiegi, przed którymi konieczne jest odpowiednie przygotowanie, a potem rekonwalescencja. Przeciwwskazaniem do wykonania operacji plastycznej są przede wszystkim niektóre choroby, takie jak cukrzyca lub choroba nowotworowa. Często odmowa chirurga plastycznego wynika również z wieku pacjenta. Choć na przykład korektę uszu można wykonać już w ósmym roku życia, to jednak większość tego typu operacji wskazanych jest dopiero w wieku dorosłym. W przypadku, gdy lekarz nie widzi potrzeby przeprowadzenia operacji, może doradzać inne rozwiązania.