Strona główna » Wycieczka skiturowa – sposób na udany urlop
Ciekawe

Wycieczka skiturowa – sposób na udany urlop

Niezależnie od tego czy ktoś wybiera się na wycieczkę skiturową w wydaniu ekstremalnym, czy też na wycieczkę w wydaniu bardzo „łagodnym”, dla początkujących, stawiających w tej dziedzinie absolutnie pierwsze kroki, to może być niezapomniana przygoda i prawdziwa frajda.

Stopniowanie trudności czyli: gdzie?

Wycieczki skiturowe organizowane są w wielu lokalizacjach. Lokalizacje w polskich górach mają różne przeznaczenie. I tak: góry takie jak Beskid Śląski będą przeznaczone raczej dla zupełnie początkujących. Pieniny – bardzo podobnie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzi, aby również osoba o dużych umiejętnościach na taką wycieczkę pojechała, jeżeli na przykład darzy ten region niezwykłym sentymentem czy też z innych powodów chce jechać właśnie tam.

Tatry to góry dla zaawansowanych. Gdzieś pomiędzy można ulokować Bieszczady i Karkonosze. Wybór lokalizacji nie jest zatem bez znaczenia i absolutnie nie może być decyzją przypadkową. Wyjazd początkującej osoby w góry, które wymagają zaawansowanych umiejętności, na pewno nie przyniesie nic dobrego i nie ma tutaj mowy o wyzwaniach. Przede wszystkim liczy się zdrowy rozsądek!

No to… kupujemy sprzęt?

Wycieczki skiturowe wymagają odpowiedniego sprzętu. Akurat w górach od jakości sprzętu wiele zależy. Jednak nie trzeba od razu tego sprzętu kupować. Tak samo dobrą decyzją będzie po prostu wypożyczenie tego co trzeba, uprzednio zastanawiając się nad tym, co będzie niezbędne w czasie wyprawy.

Na pewno bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, będzie obuwie. Musi być doskonale dopasowane. Zwykle przymierzanie obuwia i zdecydowanie się na konkretny model wymaga czasu. Jest to czasem nawet godzina i dłużej. Nie ma tu miejsca na kompromisy. But musi leżeć idealnie.

Pierwsza wycieczka

Pierwsza wycieczka skiturowa to zwykle nauka w pełnym skupieniu. Podchodzenie, zjazdy, zwroty – wszystko wydaje się nowe i nie do końca jasne. Jednak z czasem przychodzi duma z własnego ciała i jego zdolności, duma i radość z umiejętności nabywanych z czasem, w miarę kolejnych treningów i wysiłku fizycznego.

Wybranie się na każdą górską wycieczkę wymaga czasu na przemyślenie planu tej wycieczki. Trzeba przemyśleć, gdzie się zatrzymać – jakie będzie to schronisko, ile czasu będzie przeznaczone na odpoczynek. Trzeba jednak przede wszystkim rozsądnie spakować plecak, pamiętając o umieszczeniu w nim apteczki. W górach wszystko może się zdarzyć i trzeba być na to przygotowanym. Na sytuacje nieprzewidziane nie można przygotować się w 100%, można jednak mieć apteczkę i pamiętać numer górskiego pogotowia.

https://carnivorous-plants.pl/biala-kuchnia-wykorzystaj-modny-trend/ https://zen-satori.org/oznakowanie-drogowe-stale-i-tymczasowe/ https://urbantraffic.pl