Strona główna » Na czym polega polaryzacja gniazdka elektrycznego?
Ciekawe

Na czym polega polaryzacja gniazdka elektrycznego?

Gniazdka elektryczne zwane są również wyjściami elektrycznymi. Umożliwiają one podłączenie urządzeń elektrycznych do sieci elektrycznej. Lokalne sieci elektryczne zasilają gniazda elektryczne we wszystkich państwach. Rozmiar i kształt gniazda różnią się jednak w zależności od kraju. Różnice te nie zmieniają podstawowego projektu tworzenia obwodu do pobierania energii z sieci. W tych różnych konstrukcjach niektóre podstawowe składniki pozostają takie same dla większości typów gniazd, które posiada w swojej ofercie każda hurtownia elektryczna.

Proces polaryzacji

Większość gniazdek jest spolaryzowana w celu zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa. Polaryzowane wtyczki można wkładać w kontakty tylko w jeden, określony sposób. Może się to odbywać np. za pomocą dwóch różnych rozmiarów szczelin poza okrągłą szczeliną uziemienia, z których większa znana jest linia neutralna, a mniejsza nazywana bywa gorącą linią. Neutralizator jest podłączony przewodem do masy, a więc jego napięcie wynosi zero. Zamiast tego gorące gniazdo dostarcza napięcia potrzebnego do dostarczenia prądu. Gdy wtyczka jest włożona do gniazda, energia płynie z gorącego gniazda, a obwód kończy się na odcinku obojętnym, który rozprowadza energię w grunt. Aby zakończyć cały obwód aż do generatora, neutralizator jest również podłączony z powrotem do oryginalnego systemu dystrybucji, a nie uziemiany w wielu miejscach. Korzyścią z polaryzacji jest to, że polaryzowane wtyczki mogą być włożone tylko w jednej orientacji, więc przełącznik w celu włączenia lub wyłączenia dowolnego urządzenia podłączonego do gniazdka może być wbudowany w gorący przewód.

Gniazdka uziemiające

W niepolaryzowanej wtyczce przełącznik może otwierać obwód tylko na przewodzie neutralnym, co oznacza, że ??większość obwodów wewnętrznych urządzenia jest nadal uważana za gorącą i może prowadzić do zagrożeń Większość nowoczesnych gniazd posiada gniazdko uziemiające oprócz gorącego i neutralnego. Przewód uziemiający jest połączony podobnie jak obwód neutralny, ponieważ łączy się również z uziemionym blokiem neutralnym. Szczelina uziemienia jest ważna w przypadku urządzeń wyposażonych w metalową obudowę lub metalowe źródło zasilania, Jeśli gorący przewód w obwodzie wewnętrznym urządzenia elektronicznego wystrzelił lub w jakiś sposób dotknął metalowej obudowy, całe urządzenie stało się poważnym zagrożeniem porażenia. Jednak przewód uziemiający jest bezpośrednio podłączony do obudowy urządzenia i neutralizuje ryzyko wstrząsów, kierując prąd do podłoża, który wyłączy wyłącznik i zatrzyma przepływ prądu do urządzenia.

https://bombardirovka.com/co-o-iso-22000-wiedziec-trzeba/ https://cream-browser.net/oryginalne-lozka-sprawdz-propozycje-projektantow/ https://alliancedoctor.com/wspaniala-zabawa-na-obozie-narciarskim/