Strona główna » Najlepsza szczoteczka do zębów
Ciekawe

Najlepsza szczoteczka do zębów

Wybór szczoteczki do zębów nie należy do prostych, szczególnie że różnych opinii w internecie i wśród znajomych znajdziemy tyle, iż sami nie będziemy wiedzieć co tak naprawdę jest najlepsze dla naszych zębów. Różne kształty, kolory, twardości włosia oraz najnowsze szczoteczki elektryczne i soniczne mogą namieszać nam w głowie.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Można sobie trochę pomóc przy wyborze szczoteczki odpowiadając na kilka istotnych pytać. Pierwszym z nich jest pytanie o wielkość. Oczywiście dzieci powinny mieć mniejsze szczoteczki do zębów, które pozwalają swobodnie z nich korzystać. Duża i ciężka szczoteczka nie nadaje się dla każdego. Stomatolodzy twierdzą, że główka szczoteczki powinna obejmować około 3 zębów, więc jej maksymalna wielkość to 30mm. Szczoteczka z włosiem twardym najlepiej zadba o higienę zębów, ale łatwo może je podrażnić, a jej częste stosowanie może doprowadzić nawet do cofania się dziąseł. Można zatem pokusić się o użytkowanie dwóch szczoteczek. Twardej do trudno dostępnych powierzchni i średnio twardej do codziennego użytku. Miękkie szczoteczki zostały zaprojektowane specjalnie dla osób z dużą wrażliwością dziąseł.

O najnowszej modzie na szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne zyskują ostatnio niemałą popularność w naszym kraju. Są to jedne z najdroższych szczoteczek na rynku, ale charakteryzują się częstością drgań na minutę nawet 60 tysięcy razy. Jej działanie to mikrodrgania, które powodują wprawienie w ruch zarówno pasty jak i wody. W ten sposób powstają małe bąbelki, które rozbijają się o szkliwo i właśnie w ten niezwykły sposób dokładnie je czyszczą. W badaniach udowodniono, że ich skuteczność jest około 10% wyższa od szczoteczki manualnej, a od jej skuteczności zależy przede wszystkim prawidłowe użytkowanie. Warto się zastanowić czy kupowanie tak drogiej szczoteczki rzeczywiście ma sens.

Nowości, czyli szczoteczki ultradźwiękowe

Dla fanów gadżetów warto wspomnieć o szczoteczkach ultradźwiękowych, które nie są dziś jeszcze aż tak popularne. Ich działanie jest podobne do szczoteczek sonicznych, ale z niesamowicie wysoką częstością drgań, o wiele wyższą niż w szczoteczce sonicznej. Intensywne drgania prowadzą do rozerwania płynu, powstania pęcherzyków i szybkich zmian ciśnienia, co prowadzi do usunięcia zanieczyszczeń z najbardziej niedostępnych miejsc.
Każdy dentysta powie, że najważniejsze w higienie zębów jest regularność i odpowiednia technika. Wybór szczoteczki to jedynie dodatek, który w całym procesie czyszczenia zębów stanowi jeden z wielu elementów.