Strona główna » Palma w domu?
Ciekawe

Palma w domu?

Palmy kojarzą nam się głownie z ciepłymi krajami i nadmorskimi deptakami. Czy możliwe jest jednak posiadanie rozłożystej palmy we własnym domu? Czy taka palma na warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę decydując się na uprawę palmy w warunkach domowych?

Palma – duża różnorodność gatunkowa

Wbrew pozorom pod nazwą „palma” występuje szeroka lista odmian, które wymagają różnych warunków do swojego rozwoju. Różnią się one jednak nie tylko wymaganymi warunkami zewnętrznymi, ale również osiąganą wysokością, a nawet swoim wyglądem.

Palmy w środowisku naturalnym

W środowisku naturalnym palmy rosną przede wszystkim na obszarach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Coraz częściej możemy spotkać je jednak również w okolicach Morza Śródziemnego, a nawet w Polsce – choć tutaj przeważnie w formie palm pokojowych i domowych.

Jaką palmę do domu?

W polskich warunkach najpopularniejsze są palmy z rodzaju Areka katechu (do dwóch metrów wysokości), Chamedora wytworna (okolice 1 metra wysokości, preferuje miejsca zacienione) czy Daktylowiec kanaryjski oferujące długie, pierzaste liście, a osiągający nawet trzy metry wysokości.
Wbrew pozorom każdy z rodzajów palm pokojowych dostępnych w sprzedaży na terenie naszego kraju powinien doskonale poradzić sobie w domowych warunkach.

O czym należy pamiętać w przypadku palm pokojowych?

Decydując się na uprawę palmy w warunkach domowych pamiętajmy przede wszystkim o zapewnieniu odpowiednich warunków – temperatury otoczenia oraz odpowiedniej wilgotności zarówno powietrza, jak i ziemi, w której znajdują się korzenie naszej palmy. Oprócz regularnego podlewania i kontrolowania wilgotności ziemi warto również systematycznie nawozić palmę specjalistycznym nawozem dla palm lub przynajmniej dla roślin o ozdobnych liściach.

Doniczka

Duże znaczenie w przypadku domowej uprawy palmy ma zastosowana doniczka – dla palm powinna to być długa i wąska donica, której spód powinien być wyłożony warstwą drenażową, zaś reszta specjalną ziemią dla palm. Na forach internetowych w przypadku uprawy palm dobre opinie zbiera również zastosowanie zwykłej (dobrej jakościowo) ziemi oraz wymieszanie jej z gliną i piaskiem.
Podsumowując, w Polsce raczej nie kupimy palmy chyba że w sklepie http://www.tropiart.pl/, której nie będzie się dało uprawiać w warunkach domowych. Pamiętajmy jednak o tym, że o palmy pokojowe należy szczególnie dbać, aby móc się cieszyć ich wiecznie zielonym kolorem zdobiącym nasze pomieszczenia przez cały rok. Wbrew pozorom ususzyć palmę bądź spowodować zbrązowienie jej liści nie jest wcale tak ciężko!

Sejf do kampera przyczepy na wymiar Industrialna konsola z półką do przedpokoju Wysoki stolik do kuchni