Strona główna » Serwis klimatyzacji – co obejmuje taka usługa?
Motoryzacja

Serwis klimatyzacji – co obejmuje taka usługa?

W każdym samochodzie istnieje wiele podzespołów i części, które wymagają wykorzystywania pewnych płynów i materiałów eksploatacyjnych innego rodzaju. Nie inaczej jest z klimatyzacją i wentylacją pojazdu. Dlatego system klimatyzacji wymaga regularnego przeprowadzania okresowych serwisów. Na czym to właściwie polega i jak sam właściciel auta może zadbać o sprawność działania klimatyzacji?

Klimatyzacja sprawą drugorzędną dla kierowców

Niedziałająca klimatyzacja w samochodzie nie spowoduje, że nie będzie można z niego korzystać lub jazda nim będzie zagrożeniem dla kierowcy, jego pasażerów i innych użytkowników dróg. Niemniej w momencie, kiedy dopuścimy do poważnych zaniedbań i awarii klimatyzacji, przywrócenie jej do stanu używalności drogo nas może kosztować.

Dlatego lepiej jest zapobiegać awariom niż później wydawać wiele pieniędzy na wymianę poszczególnych podzespołów klimatyzacji. Co najmniej raz na rok, albo nawet co pół roku, w zależności od agresywności środowiska, w którym poruszamy się samochodem, powinniśmy wybrać się na serwis klimatyzacji. Zalecany jest on również po każdorazowym przejechaniu około 10 tys. km. Dla jednych rzeczywiście będzie to raz do roku, a dla innych znacznie częściej.

Co obejmuje serwis klimatyzacji?

W ramach profesjonalnego serwisu klimatyzacji nasz samochód zostanie podłączony do aparatury pomiarowej lub komputera, które wykażą, czy nie ma nieszczelności w układzie i jaki jest poziom czynnika chłodzącego. Serwis powinien obejmować wymianę filtra kabinowego, który odpowiada za filtrowanie powietrza, jakim oddychamy wewnątrz auta. Serwisanci dokładnie oczyszczą i wysuszą kanały wentylacyjne. Należy również zastanowić się nad odgrzybianiem klimatyzacji, co pozwoli na usunięcie wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów z jej wnętrza. Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej w warsztatach Norauto dokonywane jest z wykorzystaniem metody ozonowania. Ozon bowiem jest jednym z najsilniejszych, a przy tym w pełni bezpiecznych dla człowieka, znanych sterylizatorów. Szybko łączy się on z mikrocząsteczkami kurzu, brudu, grzybów, bakterii i wirusów, ulatniając się i pozostawiając po sobie wyłącznie czysty tlen, którym oddychamy.

Po wykonaniu ozonowania klimatyzacji samochodowej trzeba jeszcze dokładnie wywietrzyć wnętrze samochodu przez kilka minut.

Uzupełnienie czynnika chłodzącego

Jeśli podczas sprawdzania szczelności i wydajności pracy układu klimatyzacji okaże się, że nie jest on szczelny, a schłodzenie wnętrza pojazdu zajmuje bardzo długo, należy uzupełnić czynnik chłodzący. Warte uwagi jest to, że zaniechanie takiej pracy może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki klimatyzacji. Jeśli brakuje bowiem czynnika, wtedy podzespoły pracują „na sucho” i zacierają się click for more.

Użytkownik klimatyzacji może zauważyć, że coś jest nie tak, jeśli szyby pojazdu parują, klimatyzacja powoduje wydzielanie nieprzyjemnego, zatęchłego zapachu oraz schładzanie wnętrza auta jest mało efektywne.