Strona główna » Tworzymy bajkę na dobranoc
Ciekawe

Tworzymy bajkę na dobranoc

Każdy, kto ma dzieci, wie, jak ważny jest rytuał zasypiania. Kąpiel, maskotki, ulubione kołysanki, no i oczywiście czytanie przed spaniem. Zresztą nie tylko wieczorem, bo przecież mniejsze dzieci układamy do snu także w ciągu dnia. A dobra bajka nie tylko pozwała spokojne zasnąć, ale także rozwija intelekt i wyobraźnię. Dlatego warto takich bajek poszukać, a jeszcze lepiej stworzyć je samemu, także z dzieckiem. Maluchy uwielbiają uczestniczyć w kreowaniu świata przedstawionego, mieć swój udział w powoływaniu do istnienia stworów i potworów.

Bajki i baśnie

Utarło się, że na historie dla dzieci (także w wersji animowanej) mówimy bajki. Tymczasem bajki to gatunkowo utwory rymowane z morałem, na przykład bajki Krasickiego czy Mickiewicza. Nasze opowieści są bliższe baśniom. Na przykład tym Andersena czy braci Grimm. Jeśli czasami brakuje już nam pomysłów, można odwołać się do sprawdzonych fabuł.

Czytajmy i wymyślajmy

Bez względu na cechy gatunkowe każda historia, którą czytamy dziecku, cudownie kształtuje jego umysł i kreatywność. Jeszcze lepiej, gdy tworzymy ją samodzielnie. Możemy wpleść do niej na przykład wydarzenia z życia dziecka, zawrzeć jakieś pouczenie. Warto dostosować bajkę do tego, co faktycznie dzieje się w naszym domu, co porusza najmłodszych. Poprzez opowiedzianą historię można im przekazać pewną wiedzę.

Bajka z obrazkami

Najbardziej atrakcyjna oczywiście będzie bajka ilustrowana. Jak ją zrobić? A może fotoksiążka CEWE? Stworzymy niepowtarzalną opowieść ilustrowaną zdjęciami z życia dziecka – którą opowiemy mu potem wiele razy przed snem. To doskonały prezent na urodziny, pod choinkę, na Dzień Dziecka. Młody człowiek obdarowany w ten sposób poczuje się wyjątkowo. Do tego prezentu powróci wiele razy.

ubezpieczenie OC gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe ubezpieczenie samochodu