Wspólnie spędzany czas z dziećmi obfituje w wiele korzyści dla obu stron. Dzieci czują się bardziej kochane, bezpieczne. Mocno przekłada się to na rozwój osobisty, kształtowanie osobowości. Prowadzone rozmowy w trakcie zabaw w naturalny sposób wzbogacają zasób słów. Rodzice czują się spełnieni i dumni z postępów swoich pociech.
Potęga koloru, kredki, mazaki, farby, pisaki!
Wspólne malowanie na dużej kartce szarego papieru pobudzi kreatywność dziecka, pobudzi wyobraźnię. Można zabawie nadać konkretny temat np. „pobyt w kosmosie” lub „moje, wymarzone wesołe miasteczko”. Zabawę urozmaici przyklejanie na kartonie różnych obiektów wyciętych z kolorowego papieru lub zrobionych z małych pudełeczek po kremach, pomalowanych farbą.
Odważniejsi rodzice mogą pokusić się o udostępnienie ściany, bądź jej fragmentu np. w garażu do ozdobienia przez najmłodszych. Warunkiem może być nadanie stylu np. motywy kwiatowe lub pozostawienie im wolnej ręki. Z pewnością druga opcja będzie stanowiła większą atrakcję.
Wycinanie, klejenie, tworzenie!
Do zabawy będziemy potrzebować dużych i małych opakowań np. po paście do zębów, kremach, zapałkach, duży karton lub skrzynkę, kolorowy papier, kawałki kolorowych tkanin, kawałki tapet na ściany, nożyczki, klej. Z powyższych rzeczy możemy wyczarować domek dla lalek z meblami lub wypożyczalnię samochodów, wykonanych z pudełek po zapałkach.
Zabawa ta wspomaga rozwój intelektualny, estetyczny i ruchowy. Uczy dokładności podczas wycinania, klejenia. Poprzez manipulację rąk dziecko angażuje spostrzeżenia wzrokowe i dotykowe. Atrakcje dla dzieci podkreśli samodzielne ozdabianie dowolną ilością sypkich brokatów. Przesypywanie ich, łączenie kolorystyczne wzbudzi w maluchu dużą ciekawość. Można nimi ozdobić kartkę papieru A4 i stworzyć własne puzzle.
Plastelina, masa solna, pierogi!
Jedną z wielu atrakcji dla dzieci jest lepienie. Czynność doskonale pobudza wyobraźnię. Trzymając plastelinę, masę solną wałkując ją i formując zazwyczaj dziecko używa dwóch rąk jednocześnie, wskutek czego aktywizuje rozwój obu półkul mózgowych. Chwytanie drobnych elementów rozwija zdolności manualne i ćwiczy precyzję. Z plasteliny możemy lepić różne zwierzątka, stworki lub naklejać warstwami na kartkę papieru.
Formowanie pierogów, klusek z dziurką to kuchenne atrakcje dla dzieci. Nadają gotowaniu nowego wyrazu, a rozmowy prowadzone w trakcie budują silną więzi. Przekazywana wiedza podparta doświadczeniami skuteczniej trafia do każdego dziecka i trwale zapisuje się w pamięci.
Ciekawe atrakcje dla dzieci Katowice oferuje Uniwersytet Rozwoju