Strona główna » Jak przygotować rower do zimy?
Ciekawe

Jak przygotować rower do zimy?

Zima zbliża się wielkimi krokami, zatem to najwyższy czas, żeby pomyśleć o przygotowaniu roweru do kilkumiesięcznej „bezczynności”. Większą część prac naprawczo-konserwacyjnych można wykonać we własnym zakresie, wystarczy tylko zgromadzić odpowiedni sprzęt. Poza zestawem kluczy imbusowych i nasadkowych, będzie potrzebny też stojak rowerowy.

Konserwacja roweru, nie musisz korzystać z pomocy serwisu

W powszechnej opinii, profesjonalna konserwacja bicykla i usunięcie usterek, które powstały w trakcie sezonu, to zadanie dla fachowców. Nic bardziej mylnego. O ile skomplikowane naprawy rzeczywiście mogą przerosnąć umiejętności przeciętnego użytkownika, to sama konserwacja i podstawowe czynności serwisowe będą wymagały jedynie odrobiny wolnego czasu, zestawu narzędzi i umiejętności manualnych.

Narzędzia są tu niezwykle istotnym aspektem. Solidny zestaw kluczy to podstawa, warto jednak ułatwić sobie pracę, zaopatrując się w stojak rowerowy. Podstawowe stojaki serwisowe kosztują niewiele, a do zastosowania domowego wystarczy już podstawowy model.

Zanim przystąpisz do pracy

W pierwszej kolejności należy zweryfikować zawartość swojej skrzynki z narzędziami. Upewnij się, że dysponujesz odpowiednim sprzętem, który pozwoli Ci wykonać wszystkie zaplanowane czynności serwisowe. Warto też skontrolować ich stan. Wytartymi kluczami nie zdziałasz zbyt wiele. Pamiętaj też o odpowiednich smarach i środku penetrującym – niektóre śruby nie będą chciały poddać się bez walki.

Skupmy się przez chwilę na samych stojakach rowerowych. Ten prosty przyrząd znacząco ułatwi pracę z jednośladem. W sklepach z akcesoriami rowerowymi dostępnych jest wiele wariantów stojaków rowerowych, na który zatem warto się zdecydować? Do okresowej konserwacji nada się już nawet najprostszy przyrząd. Warto jednak pamiętać, że im więcej udogodnień, tym większy będzie komfort pracy.

Zaczynamy

Wiemy już co będzie nam potrzebne do pracy, skupmy się zatem na jej podstawowych etapach. Stojak rowerowy ustaw w miejscu, który zapewni Ci swobodny dostęp do jednośladu i w którym będzie mógł stać przez jakiś czas (niektóre części będą wymagały wymiany, a ich zakup może potrwać).

W pierwszej kolejności oceniamy stan ogumienia. Jeżeli wszystko jest w porządku, uzupełniamy ciśnienie powietrza. W dalszej kolejności upewnij się, że koła nie wymagają centrowania. Następnie przechodzimy do klocków hamulcowych. Jeżeli wymagają wymiany, nie czekaj z tym do wiosny. Kolejny element to łańcuch. Szukamy śladów zużycia i luzów, a jeżeli wszystko jest w jak należy, konserwujemy go za pomocą specjalnego oleju. Ostatni etap to przerzutki. Należy zweryfikować sprawność działania mechanizmu po zakończonym sezonie, zwykle potrzebna jest regulacja.

Tekst przygotowany we współpracy z <a href="https://calus-p best price for viagra 100mg.pl/46-spirala/82-stojak-na-rower-spirala-mala.html”>Calus-P