Wigilia przez wielu chrześcijan uznawana jest za najbardziej uroczyste święto w całym roku. Już kilka dni przed panie domu uwijają się jak w ukropie, by stół wigilijny zastawiony był postnymi, tradycyjnymi potrawami.
Podstawą każdej wieczerzy jest zupa. W zależności od regionu może być ona inna, ale w większości województw dominują trzy najbardziej znane zupy.
BARSZCZ WIGILIJNY- NAJBARDZIEJ ZNANA POTRAWA WIGILIJNA
Barszcz wigilijny znany jest od wielu wieków. Burak jako tanie warzywo został uznany za dobry składnik do sporządzania postnej zupy. Podstawowymi składnikami barszczu wigilijnego są buraki, włoszczyzna, a także grzyby. Kwaśności, która jest tak bardzo pożądana dodaje zakwas buraczany sporządzany na kilka tygodni przed wigilijnym wieczorem. Aktualnie zamiast domowego zakwasu używany jest często koncentrat barszczu czerwonego.
Kupowany w sklepie koncentrat czerwonego barszczu niczym nie różni się od tego przygotowywanego w domowych pieleszach, a często dodaje głębszej barwy gotowanemu barszczowi.
ZUPA GRZYBOWA
Drugą z najczęściej przyrządzanych świątecznych zup jest grzybowa. Szanujące się panie domu rozpoczynają jej przygotowanie już jesienią, gdy zbierają pachnące lasem grzyby, które następnie suszą. Samo przygotowanie zupy nie jest trudne, gdyż opiera się ona w większości na grzybach oraz włoszczyźnie. Niestety nie istnieje żaden sekretny składnik (taki jak np. koncentrat barszczu czerwonego) i zupę należy umieć samodzielnie doprawić do pożądanego smaku.
W Polsce zupa często przygotowywana jest na prawdziwkach i borowikach, ale za granicą występuje ona również w wersji zupy kurkowej, czy pieczarkowej. Dodatkiem coraz częściej dodawanym do zupy są chrupiące grzanki z dodatkiem aromatycznych ziół.
SŁODKA ZUPA PIERNIKOWA
W niektórych regionach naszego kraju oprócz zup o charakterze typowo obiadowym podaje się również słodkie zupy. Podstawą tych mieszanek zazwyczaj jest namoczony np. w miodzie piernik, oraz suszone owoce i bakalie. Podkarpacie poszczycić może się swoją zupą śliwkową, a Śląsk tzw. moczką która zawiera oprócz owoców i piernika także ciemne piwo (wcześniej moczy się w nim składniki).
Stare powiedzenie mówi „co kraj to obyczaj”, często również w obrębie jednej ojczyzny mieszkający ludzie w inny sposób obchodzą te same święta. Wigilia to czas zjednoczenia i pojednania, w jej czasie warto spróbować potraw, które codziennie nie goszczą na naszym stole, a mogą stać się one krokiem do pogodzenia z ciocią pochodząca z Śląska, która nie toleruje barszczu, a chętnie zjadłaby moczkę.
Koncentrat barszczu czerwonego kupisz na sklep.vitapol.pl