Strona główna » Aranżacja zieleni w niewielkich ogrodach
Dom i Wnętrze

Aranżacja zieleni w niewielkich ogrodach

Nawet niewielkie skrawki ziemi można zaaranżować we wspaniały ogród. Tego rodzaju ogródki przydzielane są najczęściej do mieszkań blokowych na parterach. Ogródek nie przekracza powierzchni3x3 metry kwadratowe. Co zrobić z tym skrawkiem ziemi?
Pierwszym krokiem będzie dokładne zapoznanie się z dostępną ziemią – to na podstawie jej składu będziemy mogli określić, jakie rośliny będą czuły się w naszym ogrodzie najlepiej. Zazwyczaj deweloper odgradza ogródeczki od siebie tak, że tworzą one zamknięte przestrzenie. Aby dodatkowo nie przeszkadzać sobie z sąsiadami nawzajem możemy posadzić wysokie tuje lub zastosować maty wykonane z bambusa. To jednak dopiero pierwszy krok – kolejnym będzie zasadzenie wybranych roślin, bylin oraz zadbanie o to, aby w ogródku znalazło się także miejsce na niewielki stoliczek oraz dwa krzesła.

Sadzimy!

Sadzenie roślin rozpocznijmy od zaplanowania niewielkiego kalendarza – kolejne rośliny powinny być sadzone w miesiącach jesiennych, a dalej na wiosnę. Rośliny cebulowe powinny zimować w ziemi w ogrodzie lub niewielkich donicach umieszczanych na czas zimy w piwnicach. Warto też zainteresować się ziołami, które powinny stanowić zwarty szyk w jednym kącie naszego ogrodu. Najprostsze w uprawie bez wątpienia są: szałwia, oregano, mięta oraz bazylia. Wykorzystując parapety okienne powinniśmy zadbać także o ich odpowiednie udekorowanie. W tym celu warto zakupić osłonki na doniczki lub doniczki ceramiczne i wykorzystać gotowe sadzonki kwiatowe, np. goździki, bratki, lawendę. Szczególnie ta ostatnia jest niezwykle lubiana: silny zapach lawendy odstrasza insekty, a kiedy kwiaty przekwitną można je ususzyć.

Gdzie usiąść?

Aby stabilnie postawić w ogrodzie krzesełka i stolik możemy wykorzystać nieco kostki brukowej i zapełnić nią ogródek do połowy. Dzięki temu zachowamy równowagę pomiędzy miejscem do siedzenia a roślinnością.
Więcej informacji znajdziesz na gardenspace.pl.

https://stworzwnetrze.com.pl https://perfect-meble.pl