Strona główna » Co zmienią e-paragony z kas fiskalnych?
Ciekawe

Co zmienią e-paragony z kas fiskalnych?

Cyfryzacja paragonów fiskalnych rozpocznie się w 2018 roku. Wtedy w polskich firmach zaczną być instalowane pierwsze kasy rejestrujące online, które pozwolą na realizowanie elektronicznych dokumentów. Jakie rezultaty przyniosą te zmiany oraz inne modyfikacje przepisów, związane z wprowadzeniem nowego systemu fiskalizacji?
 
Paragony fiskalne są dokumentami, które można realizować wyłącznie przy zastosowaniu urządzeń rejestrujących. Dotychczas wspomniane dowody sprzedaży były jedynie drukowane i w takiej formie wydawane klientom indywidualnym. W niedalekiej przyszłości dojdzie jednak do unowocześnienia polskiego systemu fiskalizacji oraz wprowadzenia do obrotu tzw. e-paragonów. Zmienią się więc obowiązki, których muszą przestrzegać podatnicy korzystający z kas rejestrujących.
 

Paragony papierowe i elektroniczne

Dowody sprzedaży wystawiane za pomocą kas fiskalnych to bardzo ważne dokumenty, które potwierdzają m.in. to, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą zgodnie z przepisami i płaci należne podatki. Paragony należy wydawać klientom indywidualnym zawsze wtedy, gdy skorzystają z usług firmy. Natomiast system fiskalizacji online, który zacznie być stopniowo wprowadzany w 2018 roku, ustanowi pewne modyfikacje w sposobie prowadzenia ewidencji. Podatnicy nadal będą musieli wydawać swoim klientom papierowe paragony z kas. Niemniej, jeżeli w firmie zostanie już wdrożone urządzenie pracujące online, a nabywca towaru lub usługi poprosi o dowód sprzedaży w formie elektronicznej, obowiązkiem przedsiębiorcy stanie się zrealizowanie tego dokumentu. W praktyce ma to oznaczać, że kasa fiskalna nowego typu umożliwi także przesłanie e-paragonu, np. na adres e-mail klienta. Co więcej, dystrybucja omawianych dowodów sprzedaży będzie się odbywała poprzez zabezpieczony system.
 

Informacje niezbędne na dowodach sprzedaży

Współcześnie zawartość dokumentów, które są realizowane przez urządzenia rejestrujące, jest ściśle regulowana przez funkcjonujące przepisy. Podobnie będzie oczywiście w nowym systemie. W związku z tym, na dowodach sprzedaży (elektronicznych i papierowych) pojawią się kluczowe informacje na temat zarejestrowanej sprzedaży, m.in. NIP podatnika, kwoty podatku w poszczególnych stawkach, nazwy towarów lub usług czy logo fiskalne. E-paragony z kas fiskalnych online nie będą się więc różniły pod tym względem od „tradycyjnych” dokumentów. Jednakże, w obydwu formach, na dowodzie sprzedaży zawsze pojawi się kod QR. Będzie on zawierał różne informacje, w tym numer unikatowy kasy, NIP podatnika, datę transakcji, łączną kwotę podatku i typ płatności (gotówka, karta).
 

Inne rezultaty wprowadzenia kas online

Ustawodawca przewiduje, że w dłuższej perspektywie czasu kasy fiskalne online zdecydowanie unowocześnią prowadzenie ewidencji przez polskich podatników. I nie będzie to dotyczyło wyłącznie realizowania e-paragonów. Kluczową funkcjonalnością nowych urządzeń rejestrujących ma być też transmisja danych do CRK, czyli Centralnego Repozytorium Kas. To tam będą gromadzone i analizowane informacje na temat sprzedaży prowadzonej przez krajowych podatników. Ponadto, atutem każdej kasy online ma być komunikacja z różnymi terminalami płatniczymi. Przedsiębiorca zyska więc możliwość wdrożenia w swojej firmie urządzenia, które obsłuży płatności bezgotówkowe.

https://dinusiek.pl/ogrzewacz-tarasowy-jak-cieszyc-sie-tarasem-niezaleznie-od-pory-roku/ https://beesafe.pl/porady/historia-pojazdu-z-niemiec/ https://motulinka.com/kp/kocyki/sweterkowe/