Strona główna » Czy nowoczesne domy drewniane są przyszłością budownictwa?
Dom i Wnętrze

Czy nowoczesne domy drewniane są przyszłością budownictwa?

Warto się zastanowić, w jakim kierunku idzie budownictwo mieszkalne. Czy będzie to skupienie się na rozwoju technologii związanych z domami klasycznymi, czy powstaną domy modułowe, czy też na popularności zyskają nowoczesne domy drewniane?

 

Czym są nowoczesne domy drewniane?

Na pierwszy rzut oka nie różnią się one w żaden sposób od klasycznych domów. Są estetycznie wykończone, solidne. Gdzie więc się pojawiają te różnice? Chodzi rzecz jasna o to, czego w przypadku gotowego domu nie widać. Chodzi o budowę szkieletową opartą o wzorce kanadyjskie. Podstawą są tutaj drewniane elementy szkieletu. Drewno użyte podczas budowy takiego domu musi być starannie wyselekcjonowane i spełniać mocno wyśrubowane warunki. Tylko w ten sposób można mieć pewność, iż konstrukcja będzie spełniała swoją rolę, będzie bezpieczna i przede wszystkim trwała. Każdy materiał ma swoją żywotność – nawet beton po pewnym czasie zaczyna się wykruszać pod wpływem coraz to mniejszych sił.

 

Szybsza budowa, mniejsze koszty

Nowoczesne domy drewniane buduje się szybciej niż domy klasyczne – wynika to z faktu, iż część elementów konstrukcyjnych przyjeżdża już na plac budowy zmontowana. Są one – te elementy – łączone później w szkielet, do którego dołącza się poszczególne elementy konstrukcji. Jak widać – pozwala to w znaczący sposób przyspieszyć pracę na podstawowym etapie, jakim jest zamknięcie całej konstrukcji. Przekłada się to także na cenę – im krócej prace są na terenie budowy wykonywane, tym niższe są koszty płac dla zespołu budowlanego i szybciej można do danego domu się wprowadzać.