Strona główna » Czy zawory pneumatyczne muszą wystąpić w każdej instalacji?
Ciekawe

Czy zawory pneumatyczne muszą wystąpić w każdej instalacji?

Podstawowym elementem, przy którego pomocy zarządza się instalacją pneumatyczną, jest zawór. Pozwala on na wiele modyfikacji związanych z czynnikiem roboczym, że dziś nie wyobrażamy sobie tworzenia układu bez jego pomocy. Czy może jednak sprawnie działać bez nich? Jak ważne są zawory w całych układach? Na te pytanie i jeszcze kilka, odpowiemy poniżej.

Czym jest pneumatyka?

Żeby móc mówić o tych układach, trzeba dokładnie wiedzieć, jak działają. Instalacja pneumatyczna w podstawowym wydania składa się ze sprężarki, siłownika pneumatycznego, rur oraz zaworów rozdzielających. Zasada działania jest dość prosta, o czym zaraz się przekonacie.
Powietrze pod dużym ciśnieniem tłoczone jest ze sprężarki do siłownika, gdzie dochodzi do przemiany energii wewnętrznej gazu na energię mechaniczną ruchu. Uproszczając, powietrze naciskając na tłok, wprawia go w ruch, który następnie przenoszony jest na kolejne elementy.

Jak tym sterować?

Teoretycznie taki układ może pracować bez niczyjej ingerencji. Nie zawsze jednak instalacja musi działać z pełną mocą, dlatego właśnie montuje się zawory rozdzielające, które mają wiele innych funkcji, niż tylko dawkowanie czynnika roboczego.
Mogą one całkowicie odcinać jego dopływ, a także kierować tylko wybranymi drogami. Warto przy tym zaznaczyć, że jedna sprężarka może odpowiadać za zaopatrywanie więcej niż jednego urządzenia końcowego, którym jest siłownik pneumatyczny.

Dokładnie według planu

Żadna instalacja nie powstaje tak po prostu. Nim jeszcze rozpocznie się okres jej konstruowania, miesiącami inżynierowie projektują każdy jej szczegół. Z tego właśnie powodu trzeba z nich korzystać. A jeśli w danym miejscu, ktoś uznał konieczność zamontowania zaworu rozdzielającego, znaczy to tylko tyle, że jest on niezbędny.
Można oczywiście pewne rozwiązania projektowe podawać w wątpliwość, ale nie wolno nam bez konsultacji niczego zmieniać, ponieważ wiele elementów, mimo tego, że wydaje się bezużytecznych, zostało umieszczonych w projekcie z jakiegoś konkretnego powodu.
Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest to, że w układzie mogą znaleźć się tylko te zawory, które wybrał projektant. Jeśli uznał, że tańszy zamiennik się nie nadaje, miał ku temu pewne powody.

Podsumowanie:

Reasumując, może istnieć instalacja bez zaworów odpowiedzialnych za sterowanie, ale będzie ona nieefektywna i niemożliwa w obsłudze, co może spowodować, że nie będzie nadawała się ona do pracy ciągłej. Dlatego właśnie każdy zawór z projektu, musi pojawić się w wykonywanym układzie.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP