Strona główna » Działki – czy to dobra inwestycja?
Ciekawe

Działki – czy to dobra inwestycja?

Ceny działek trudno przewidzieć. Przez ostatnie kilkanaście lat zdążyły znacznie wzrosnąć, dlatego wiele osób zdecydowało się zainwestować w grunty. Czy działki wciąż są dobrą inwestycją? Czy ich ceny wciąż będą rosły?

Atrakcyjne działki

O tym, czy cena gruntu będzie rosła i czy będzie na niego popyt, świadczy wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Atrakcyjne działki to te, które znajdują się blisko dużych miast, a także w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów, na przykład nad morzem. Takie grunty są świetnym materiałem na działki inwestycyjne. Oczywiście, bardzo istotna jest także infrastruktura w okolicy – bliskość sklepów, placówek instytucji publicznych, dobra jakość dróg. Kiepski dojazd do działki jest dużym minusem.Nie wszystkie działki warto kupować. Jest wiele takich, które są nieatrakcyjne dla potencjalnych klientów, przez co trudno znaleźć na nie kupca. Czasami dopiero obniżenie ceny sprawia, że taka działka znajduje nabywcę. Które grunty nie są atrakcyjne w oczach przeciętnego klienta? Należą do nich te, które znajdują się w dużej odległości od miast, w pobliżu terenów przemysłowych, a także te, które mają utrudniony dostęp do mediów. Dużą wadą działek jest też nierówny grunt lub podmokłe tereny, które mogą stanowić problem przy staraniu się o pozwolenie na budowę.

Wzrost cen gruntów na przestrzeni ostatnich lat

Po gwałtownym wzroście kilkanaście lat temu, ceny działek budowlanych rosły bardzo stopniowo, a niekiedy nawet spadały. Sytuacja zmieniła się w 2017 roku, kiedy ceny zaczęły ponownie rosnąć. Czy ten wzrost oznacza, że warto kupować działki inwestycyjne? Trudno przewidzieć, jak długo będzie trwała taka tendencja i czy ceny nie będą w najbliższym czasie znów spadać. Obecnie prognozy są raczej optymistyczne, a rynek jest mocno napędzany nie tylko dzięki polskim inwestorom, ale także z powodu imigrantów ze wschodu, którzy coraz częściej interesują się kupnem nieruchomości oraz gruntów w Polsce.

Inwestować czy nie inwestować?

Dobrą sytuacja na rynku, a także duża ilość dostępnych, atrakcyjnych gruntów, zachęcają do kupna kawałka ziemi w celach inwestycyjnych. Znaczny spadek cen nie jest spodziewany, za to bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższych latach ceny nawet nieznacznie wzrosną. Zainwestowanie swoich oszczędności w działki wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, które może zaprocentować w przyszłości.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki inwestycyjne