Strona główna » Jak wybrać meble kuchenne?
Dom i Wnętrze

Jak wybrać meble kuchenne?

Remont domu nie jest prostą sprawą, a szczególną trudność sprawia nieraz remont kuchni. Bowiem ta część mieszkania często jest mała albo niewymiarowa, dlatego trudno jest dobrać dobrze meble kuchenne. Ten artykuł zawiera kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli kuchennych, aby uniknąć fatalnych pomyłek.

Dobry plan

Dobry plan to podstawa każdego udanego remontu. Należy zatem przede wszystkim dokładnie wymierzyć kuchnię. Najlepiej jest także narysować sobie jej plan. Następnie należy określić, czego dokładnie potrzebujemy. A zatem- czy potrzebujemy wielu szuflad, czy dużo półek? Konieczne jest także, aby pomyśleć nad pozostałymi sprzętami, a zatem- czy potrzebna jest tak duża lodówka, czy kupujemy zmywarkę?
Następnie warto zastanowić się, gdzie postawić poszczególne sprzęty. Nie wolno zapominać o bardzo podstawowych sprawach jak np. rozmieszczenie gniazdek, ścianka działowa, dostęp do wody itp. Remont może nas dużo kosztować, jeśli postanowimy zmienić pierwotne miejsce zlewu, miejsce na lodówkę zrobimy daleko od gniazdka, a szafka kuchenna zagrodzi nam wszystkie gniazda przeznaczone normalnie na czajnik i inne urządzenia.

Styl

To jest również bardzo ważny punkt. Generalnie dostosowujemy styl kuchni do stylu mieszkania. Jeśli jednak postanowimy kuchnię urządzić w innym stylu musi być jakiś element wspólny np. choćby podobne dodatki. Ciekawym pomysłem jest także urządzenie kuchni w stylu pokrewnym do stylu reszty mieszkania np. połączenie stylu prowansalskiego z toskańskim.
Tu należy pamiętać, że meble kuchenne są nieodłączną częścią wybranego przez nas stylu. One go tworzą i muszą wzajemnie do siebie pasować. Oczywiście możemy kupować meble z różnych serii, a nawet sklepów, jednak nie mogą one razem tworzyć wrażenia wizualnego dysonansu.

Funkcjonalność i trwałość

Kiedy już wiemy, które meble nam się podobają i jednocześnie które by pasowały do wymiarów kuchni i naszych preferencji, należy zobaczyć, czy są one wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jeśli nie- nie warto ich kupować i denerwować się po upływie pół roku koniecznością kolejnych napraw.
Ponadto podstawową cechą mebli kuchennych musi być ich funkcjonalność- nie mogą one się zacinać, wypadać z zawiasów, uginać pod ciężarem słoików. Warto zwrócić baczną uwagę na uchwyty- czy są jednakowe i wygodne. Dobrze jest pamiętać, że w mniejszych kuchniach lepiej sprawdzają się drzwiczki przesuwane.
Tekst powstał we współpracy z firmą Janmar

zobacz asc.org upe-printco.pl