Strona główna » Konie i sztuka
Ciekawe

Konie i sztuka

Chyba najbardziej znanym w historii ludzkości koniem jest koń trojański. Oprócz tego, że był wyrazem inteligencji Odyseusza stał się także symbolem pułapki i niebezpieczeństwa. Koń trojański stanowił także interesującą konstrukcję, jakby rzeźbę wielkich rozmiarów. W późniejszych wiekach takie wielkie i posągowe konie pojawiały się bardzo często w postaci pomników upamiętniających wielkie czyny wielkich władców czy dowódców. Takie rzeźby powstawały właściwie od starożytności aż do wieku XX.

Piękno konia i potęga, czyli pomnik konny

Pomniki, na których przedstawiano konia i ważnego jeźdźca, umieszczano w centralnych miejscach miasta. Symbolizowały one potęgę człowieka, wykorzystując do tego także siłę i piękno konia. Przykładem takiej rzeźby jest na przykład pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Wzorowany na pomniku konnym Marka Aureliusza w Rzymie. Ten rzymski wzór naśladowano na całym świecie. Oto Marek Aureliusz ukazany na pięknym rumaku. Posąg wykonany ze złoconego brązu przekazuje wielkość i wzniosłość w najczystszej postaci.

Konie w malarstwie realistycznym

Konie stanowiły częsty temat malarstwa. Zwłaszcza realistycznego. Wykorzystywano je podobnie jak pomnik konny do podkreślania rangi danej osoby. Ale nie tylko. Stały się też tematem samym w sobie. Często ukazywano te zwierzęta jako element malowniczego pejzażu. Lub jako towarzyszy ludzkiej codzienności.

Konie jako symbole

Oryginalnie do tematyki konia podszedł Władysław Podkowiński w obrazie Szał uniesień, który stał się chyba jego najbardziej znanym dziełem. Ukazał totalną wolność jako wartość poprzez odniesienie do wielkości zwierzęcia.
Do piękna koni odwołuje się sklep jeździecki Equishop, który oferuje doskonałe także pod względem estetycznym produkty związane z jazdą konną.

https://beesafe.pl/porady/auto-miejskie-do-15-tys-zlotych/ https://gayer.com.pl/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje-z-nuta-industrialna/ https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-kurs-na-prawo-jazdy/