Strona główna » Kupowanie nowej wanny – co warto wiedzieć?
Dom i Wnętrze

Kupowanie nowej wanny – co warto wiedzieć?

Wybór wanny do łazienki to spore wyzwanie. Warto wiedzieć, jakie są możliwości, jeśli chodzi o zakup takiego produktu i na co należy zwracać większą uwagę podczas wybierania konkretnego modelu.

Jaki rodzaj wanny będzie najlepszy?

Największe wyzwanie to oczywiście zakup wanny do małej łazienki. Zazwyczaj w takim pomieszczeniu sprawdzają się wanny prostokątne. Standardowe wymiary takiej wanny to 160 na 70 cm. Dla niektórych osób może być to jednak jeszcze za mało wygodne, dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość, warto jest przetestować wannę po prostu kładąc się w niej.

Wanna prostokątna to jeden ze standardowych wzorów, jeśli chodzi o tego typu produkty, dlatego wiele osób uważa, że pod nazwą „wanna” istnieją tylko wanny prostokątne. Tymczasem w niektórych przypadkach konieczne jest wykorzystanie wanien asymetrycznych, które umożliwiają umieszczenie wanny nawet w pomieszczeniach o nietypowych kształtach.

Wanny okrągłe to zazwyczaj wanny wolnostojące. Prezentują się zazwyczaj najlepiej, jednak wymagają dość dużej przestrzeni do ich ustawienia i odpowiedniego wyeksponowania. Decydując się na taką wannę należy wziąć to pod uwagę, a najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz.

Jak wykorzystać wannę i poprawić komfort jej użytkowania?

Wanny najczęściej są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Jednak warto pamiętać, że zarówno wanny prostokątne, jak i te o bardziej finezyjnych kształtach, można wykorzystać także jako brodzik. Do tego celu konieczne jest oczywiście odpowiednie obudowanie, mniej więcej tak samo, jak w przypadku standardowej kabiny prysznicowej. To rozwiązanie szczególnie warto rozważyć w przypadku niewielkich pomieszczeń.

W wannie lub obok niej można zainstalować dodatkowe akcesoria, które wspomogą komfort jej użytkowania. Jednym z takich gadżetów są uchwyty umożliwiające łatwiejsze wychodzenie z kąpieli. Takie rozwiązanie warto wykorzystać w przypadku, gdy w domu znajdują się małe dzieci oraz osoby starsze.

Z jakiego materiału powinna być wykonana wanna?

Nowoczesne i dość tanie wanny są obecnie wykonane z akrylu. Ten materiał jest stosunkowo trwały, a dodatkowo bardzo lekki. Dzięki temu nie będzie żadnego problemu z przenoszeniem wanny. Jeśli priorytetem jest zastosowanie niecodziennego materiału warto zwrócić uwagę na jeszcze dość niepopularne wanny drewniane lub te wykonane z marmuru.

Jeśli zaś priorytetem jest wyłącznie trwałość i komfort użytkowania, warto zwrócić uwagę na wanny wykonane z żeliwa, które jednak obecnie nie są popularne ze względu na swoją wagę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne