Strona główna » Maszyna pneumatyczna – co warto o niej wiedzieć?
Ciekawe

Maszyna pneumatyczna – co warto o niej wiedzieć?

Każdy człowiek na co dzień korzysta z wielu różnorodnych przedmiotów, urządzeń i maszyn, których działania nie rozumie. Okazuje się, że wiele z nich działa wykorzystując pneumatykę i takie podzespoły jak zawory rozdzielające. Co warto wiedzieć o takich maszynach?

Konstrukcja urządzenia

Często konstrukcja urządzenia pneumatycznego jest niezwykle wręcz mało skomplikowana. Zwykle są to urządzenia o raczej niewielkich rozmiarach, nieposiadające też raczej wielu części. Właściwie, jeśli chodzi o części trzeba tutaj wspomnieć jedynie o zaworach rozdzielających, gdyż są to jedne z nielicznych elementów, które prawie że zawsze są niezbędne do konstrukcji zarówno mniej jak i bardziej skomplikowanych urządzeń pneumatycznych.
Trzeba pamiętać o tym, iż w przypadku maszyn tego typu wyjątkowo istotna jest jakość wszelkich elementów. Pomimo, że nie są to najczęściej maszyny o dużym poziomie skomplikowania, ich awaria może mieć fatalne skutki. Chodzi między innymi o to, iż urządzenia pneumatyczne napędzają ciężkie maszyny, których awaria może wyrządzić komuś niemałą krzywdę. Należy więc dbać o jakość zaworów rozdzielających i innych podzespołów.

Czemu służą zawory?

Wspomniano już wcześnie o tak zwanych zaworach rozdzielających? Czemu one jednak tak właściwie służą? Niewątpliwie, są to ważne elementy, gdyż przede wszystkim to one umożliwiają operatorowi kierowanie urządzeniem. Zawory tego typu sprawiają, że można decydować, gdzie skierować powietrze sprzężone w maszynie.
Jeśli chodzi o zawory, ogólnie nazywane są one zaworami pneumatycznymi. Do tej grupy zalicza się zwłaszcza zawory rozdzielające, o których była już mowa, jednak jest również kilka innych rodzajów. Niezależnie jednak od typu zastosowanych zaworów, ich funkcja zawsze jest bardzo podobna.

Czynnik roboczy w maszynie

Każda maszyna pneumatyczna, aby mogła działać, musi posiadać czynnik roboczy. Pomimo, iż nazwa może brzmieć profesjonalnie i nieco tajemniczo, tak naprawdę, przeważnie jest to powietrze. Zwyczajne powietrze może wprawić w ruch każdą maszynę pneumatyczną dzięki wykorzystaniu różnicy ciśnień.
Warto zauważyć, że jeśli zajdzie taka potrzeba, można też wykorzystać w zasadzie jakikolwiek inny gaz. Najczęściej korzysta się jednak z powietrza z tej prostej przyczyny, że dostęp do niego nic nie kosztuje.
Warto też wspomnieć nieco więcej o kierowaniu przepływem. Jak już wspomniano, bez zaworów rozdzielających byłoby to raczej nieosiągalne. Jeśli natomiast powietrze nie kierowałoby się tam, gdzie chce operator, urządzenie stałoby się całkowicie bezużyteczne.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP