Strona główna » Mikrofaktoring
Biznes

Mikrofaktoring

Faktoring jest nowoczesną formą finansowania bieżącej działalności, której elastyczność dostrzegają kolejne przedsiębiorstwa. W gronie Klientów firm faktoringowych są również przedstawiciele sektora MSP i osoby samozatrudnione.

Czym jest faktoring?

Jest to usługa polegająca na finansowaniu przez firmę faktoringową faktur z odroczonym terminem płatności. Po sprzedaży produktu lub usługi, dostawca wystawia kupującemu fakturę, a jednocześnie przesyła ją do faktora. Firma faktoringowa opłaca część lub całą fakturę dostawcy i czeka, aż kupujący opłaci fakturę zgodnie ze wskazanym na dokumencie terminem. Dzięki temu Klient firmy faktoringowej ma do dyspozycji gotówkę w 24 godziny po wystawieniu faktury. Posiadane środki może wykorzystać na uregulowanie swoich zobowiązań, inwestycje lub kontraktowanie nowych zleceń.

Dla kogo ta forma finansowania?

Faktoring jest dostępny praktycznie dla każdej firmy. Często w jego kontekście mówi się o wielkich graczach rynkowych, ale nie jest prawdą, że jest to narzędzie zarezerwowane wyłącznie dla największych. Mikroprzedsiębiorstwa i freelancerzy również z powodzeniem mogą korzystać z różnych form faktoringu. Małe firmy nierzadko bazują na jednym lub kilku Klientach, nie posiadając kapitału, który mogliby wykorzystać w razie kłopotów z utrzymaniem płynności finansowej. Faktoring daje możliwość szybkiego pozyskania gotówki przy minimum formalności. Warto też pamiętać, że opłacanie faktur przez firmę faktoringową dotyczy także dokumentów księgowych o niskich nominałach, które zwykle pojawiają się w przypadku zleceń firm jednoosobowych.

Dlaczego faktoring jest bardziej dostępny niż kredyt obrotowy?

Alternatywną metodą pozyskiwania środków na bieżącą działalność jest kredyt obrotowy. Ta forma finansowania wiąże się jednak z przebrnięciem przez procedurę kredytową i z pozytywną weryfikacją wniosku przez bank. Krótki staż na rynku, brak historii kredytowej, niskie obroty lub nieposiadanie odpowiedniego zabezpieczenia mogą przekreślać szanse na uzyskanie kredytu. Wymagania firm faktoringowych są mniej wyśrubowane, a sama procedura prostsza i krótsza niż w przypadku aplikowania o kredyt. Analiza faktoringowa uwzględnia nie tylko kondycję finansową samej firmy, ale także jej kontrahenta.

Więcej przeczytasz na stronie https://www.indos.pl/oferta/faktoring/ – Sprawdź!