Każdego dnia przed gabinetami dentystycznymi ustawiają się niezwykle długie kolejki. Lekarze jednym tchem wyliczają, co jest najczęstszym powodem wizyty w ich gabinetach: próchnica, leczenie kanałowe, wyrywanie zębów, usuwanie kamienia. Największe kolejki znajdziemy w miejscach, gdzie lekarze wykonują zabiegi na koszt NFZ. Wtedy możemy liczyć na darmowe leczenie. Inaczej jest w przypadku leczenia w gabinetach nie posiadających kontraktu. Niemniej – do tych drugich czekamy znacznie krócej. Co warto wiedzieć o konkretnych metodach leczenia?
Próchnica, leczenie kanałowe…
Próchnica jest obecnie nazywana chorobą cywilizacyjną – szacuje się, że co drugi mieszkaniec Ziemi ma z nią problemy. Jej leczenie nie wymaga specjalistycznych zabiegów, jednak zaliczane jest do mało przyjemnych. Rozwój próchnicy powoduje odkładająca się płytka nazębna, obecne w naszej diecie cukry, bakterie oraz niedostateczna higiena jamy ustnej. Próchnica dotyczy coraz młodszych dzieci!
W przypadku kiedy próchnica obejmuje znaczną część zęba lekarze najczęściej oferują leczenie kanałowe. Ten rodzaj zabiegu polega na uśmierceniu zęba przy jednoczesnym zachowaniu jego korony. Takie działanie ma na celu uchronienie łuku zębowego przed rozchodzeniem się zębów, jak również zachowaniem funkcji gryzącej.
Kiedy brak zęba
Braki w uzębieniu również są coraz powszechniejszym problemem Polaków. Dość powiedzieć, że zęby tracimy w wyniku niedostatecznej higieny, ale także w czasie nieszczęśliwych wypadków czy jako efekt przewlekłych chorób. Na szczęście zabiegi implantologiczne umożliwiają skuteczne uzupełnienie tych luk. Zabieg rozpoczyna się od zrobienia zdjęcia panoramicznego szczęki i sprawdzenia, czy nie ma ubytku kości, w której implant musi być twardo osadzony. Po wszczepieniu implantu konieczne jest odczekanie na jego osadzenie i umieszczenie na jego szczycie korony. Implanty zębów są bardzo popularną metodą uzupełniania ubytków.