Strona główna » Nieustanna walka z czasem, czyli praca konserwatora dzieł sztuki
Ciekawe

Nieustanna walka z czasem, czyli praca konserwatora dzieł sztuki

Czas działa niekorzystnie zarówno na ludzi, jak i na różnego rodzaju zabytki. Na szczęście mamy coraz więcej metod, które sprawiają, że to, co chcemy ukryć, może stać się praktycznie niewidoczne. Praca konserwatora zabytków polega na ochronie dzieł sztuki, ich rekonstrukcji i dbaniu o jego dobrą prezentację. Zobacz, czy to zawód dla Ciebie!

Na czym to polega?

Nieodłącznymi cechami każdego dobrego konserwatora zabytków są umiejętności oraz cierpliwość, a ich dopełnieniem jest pasja. Konserwacja dzieł sztuki z całą pewnością nie należy do zadań, które można wykonać mechanicznie i szybko. Wymaga niesamowitego opanowania oraz poczucia estetyki, ponieważ konserwator powinien nie tylko skrupulatnie odnowić dzieło, ale też uważać, żeby nie przesadzić.

Inną ważną kwestią jest fakt, że liczba zleceń konserwatora dzieł sztuki często zależy od pory roku. Zazwyczaj w okresie letnim więcej pracy wykonuje się w grupach – są to głównie zadania polegające na odnawianiu większych dzieł sztuki znajdujących się w kościołach albo muzeach. Podczas jesieni oraz zimy warto mieć kilku stałych klientów, którzy będą zlecać wykonanie drobniejszych prac. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o swoją płynność finansową.

Kto może zostać konserwatorem zabytków?

Do wykonywania tego zawodu bardzo dobrze przygotowują studia, które często są podzielone na różne profile, takie jak konserwacja i restauracja papieru oraz skóry czy konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej oraz elementów architektonicznych. W toku studiów na takim kierunku przeważają zajęcia praktyczne. Przedmiotów czysto teoretycznych jest niewiele, ponieważ konserwacja dzieł sztuki to zawód, który wymaga przede wszystkim wysokich zdolności manualnych.

Jakie jeszcze cechy powinien mieć skuteczny konserwator? Oto kilka z nich:
• sumienność
• cierpliwość
• pasja
• skrupulatność
• opanowanie
• zdolności plastyczne

Wciąż masz obawy?
Praca konserwatora zabytków momentami będzie trudna oraz stresująca. Studia również nie należą do najłatwiejszych zadań, ponieważ wymagają mnóstwa czasu i samozaparcia. Boisz się, że taki zawód okaże się dla Ciebie nie najlepszym wyborem albo że nie podołasz wyzwaniom? Wielu początkujących konserwatorów zmaga się z podobnymi wątpliwościami. Ale bez obaw! Mało który człowiek rodzi się ze zdolnościami plastycznymi. Większość cech potrzebnych do zawodu konserwatora można nabyć, jeśli tylko ma się pasje i chęci. Wbrew pozorom to nie talent jest najważniejszy, ale ciężka praca oraz upartość w dążeniu do celu.

Jeśli jednak mimo wszystko wciąż masz problem z podjęciem decyzji, porozmawiaj z osobami, które zajmują się konserwacją dzieł sztuki zawodowo. Możesz także poszukać opinii w internecie, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę czasu. Wypytaj dokładnie o każdą rzecz, która sprawia, że masz wątpliwości. Przy odrobinie szczęścia poznasz więcej szczegółów dotyczącej pracy, o jakiej marzysz!

Jeśli interesujesz się zabytkami i chciałbyś w przyszłości z nimi pracować, nie zastanawiaj się dłużej nad wyborem studiów. Zaryzykuj i przekonaj się, jak wiele można zyskać, kiedy praca jest jednocześnie pasją!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków