Cięcie betonu kojarzone jest głównie z pracami remontowymi, jednak coraz częściej wiercenie w betonie wykorzystywane jest również w pracach budowlanych przed etapem wykończeniowym. Budowanie z wykorzystaniem betonowych elementów jest zdecydowanie szybsze, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom o wysokiej skuteczności i szybkości można w krótkim czasie wykończyć każde wnętrze, montując w nim odpowiednie instalacje czy okna.
Wybór rozwiązań w ramach technologii diamentowej
Technologia diamentowa wykorzystuje szereg rozwiązań, które należy dostosować do określonych prac remontowo-budowlanych. W dużym uproszczeniu wiercenie w betonie z wykorzystaniem różnych rodzajów wierteł diamentowych stosuje się przy wycinaniu mniejszych otworów, których średnica mieści się w przedziale od 12 do 1000 mm. Takie otwory wykorzystuje się do montażu różnego rodzaju instalacji, w szczególności do instalacji gazowej, wodnej, kanalizacyjnej czy grzewczej. Przy większych otworach, których średnica może wynosić nawet 3200 mm, wskazane są liny diamentowe. Pozwalają one na precyzyjne wycinanie większych otworów, jednak podobnie jak wiertła diamentowe charakteryzują się niską emisją hałasu i wibracji, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na stan pozostałych elementów konstrukcyjnych.
Dodatkowe rozwiązania budowlane
Zarówno przy wycinaniu otworów, jak i wtedy, gdy konieczne staje się wiercenie w betonie, wskazane mogą być prace dodatkowe, jak frezowanie betonu czy jego szlifowanie, szczególnie w przypadku wycinania otworów większych czy też otworów powstałych po wycięciu elementów żelbetowych. Cięcie betonu piłami tarczowymi sprawdza się natomiast przy pracach wykończeniowo-remontowych. Choć piły tarczowe także mogą służyć do wycinania otworów do montażu instalacji wentylacyjnych, to najczęściej wykorzystuje się je do wycinania otworów drzwiowych i okiennych, jak również do ich poszerzania, do wycinania schodów oraz do usuwania ścian i sufitów. Piły tarczowe stosuje się także do wycinania słupów żelbetowych. Przy cięciu betonu należy pamiętać, że piły tarczowe stosuje się do cięcia betonu, którego grubość nie przekracza 70 cm. Otwory w betonie bez koniecności szlifowania wykona dla Ciebie firma http://wierceniebetonu.com/.
Z kolei do cięcia nawierzchni betonowych płaskich wykorzystuje się specjalne przecinarki o napędzie spalinowym lub elektrycznym. Grubość nawierzchni, jaką taka przecinarka jest w stanie przeciąć, nie powinna być większa niż 50 cm. Wszelkie technologie diamentowe stosuje się nie tylko do cięcia betonu, ale również do wycinania otworów w żelbetonie, cegle oraz w różnych rodzajach gresów budowlanych.