Strona główna » Prawne formalności
Ciekawe

Prawne formalności

Notariusz, dawniej rejent, to prawnik odpowiadający za akty stosowania prawa. Powoływany przez ministra sprawiedliwości jest upoważniony do sporządzania aktów notarialnych. Jak wygląda jego praca w praktyce i kiedy kancelaria notarialna będzie dla nas koniecznością?

Pozycja notariusza

Notariusz ma obowiązek czuwania nad zabezpieczeniem praw w trakcie wykonywania czynności notarialnych. Dotyczy to wszystkich tych, które mogą spowodować prawne konsekwencje. Rolą notariusza jest zabezpieczenie sfer, które podlegają obrotowi: umowy, protokoły. Kancelaria notarialna jest więc miejscem, w którym sporządzimy akty notarialne, świadczenia dziedziczenia czy poświadczenia. Otrzymamy potrzebne protokoły i przechowamy m.in pieniądze i papiery wartościowe.
Notariusz to osoba posiadająca duże zaufanie publiczne. Zawód ten nie jest dedykowany dla wszystkich. To niezwykle specyficzne zajęcie, na które decydują się nieliczni. Praca ta wiąże się ze stałym dokształcaniem w przyszłości, szkoleniami i różnorodnymi kursami zwiększającymi wiedzę notariuszy z zakresu zmieniającego się stale prawa. Wystarczy jeden błąd, by sporządzić dokument błędnie.

Jak zostać notariuszem?

Jeśli wiemy już, że kancelaria notarialna to miejsce dla nas, koniecznym będzie ukończenie studiów wyższych na kierunku prawa. Są one bardzo wymagające. Nie istnieje indywidualna specjalizacja, która kształciłaby notariuszy. Czeka nas więc aplikacja notarialna, a później egzamin z zawodu.
Kolejnym elementem, jaki musimy przejść jest asesura. Prócz wiedzy stricte powiązanej z prawem, musimy zagłębić się w relacje interpersonalne czy techniki pracy z ludźmi. Wielu przyszłych prawników czy notariuszy decyduje się również na dodatkowe dokształcanie z zakresu samej psychologii. Jeśli jesteśmy ambitni i pewni swoich celów, z pewnością uda nam się założyć dobrą kancelarię notarialną.

Akty notarialne

U notariusza obowiązują różne formy aktów notarialnych. Przewidziane są one między innymi dla pełnomocnictwa do wykonywania czynności prawnych, umów zobowiązujących do przeniesienia nieruchomości czy oświadczeń właściciela nieruchomości o ograniczeniu jej praw.
Zawód ten wiąże się z wywieraniem wpływu na pewne czynności prawne. Wszystko po to, by w przyszłości liczba ewentualnych sporów i konfliktów prawnych była jak najmniejsza.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

zobacz wiecje lly.info xos2.com