Decydując się na oklejanie mebli fornirem (czyli okleiną drewnianą) warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego gatunku kleju. Wybór ten zdeterminuje to, jakie zabiegi trzeba będzie wykonać przed i po przyklejeniu okleiny.
KLEJ DO SKÓR
Najpopularniejszym klejem stosowanym do przyklejania oklein drewnianych jest butapren. Doskonale wiąże się on z prawie każdym materiałem i jest stosunkowo niedrogi. Przy stosowaniu butaprenu należy pamiętać, aby wygładzić powierzchnie mebla i forniru. Dodatkowo okleiny drewniane mają toi do siebie, że posiadają sęki. Najlepiej usunąć je jeszcze przed przyklejeniem, gdyż później mogą wypaść, czego efektem będzie dziura w meblu. Usunięte sęki zastępuje się krążkami okleiny. Należy pamiętać, żeby zarówno okleina jak i krążki uzupełniające były z tego samego gatunku drewna. Po naklejeniu forniru należy podgrzać klej, co zwiększy trwałość wykonanej pracy. Najlepiej użyć do tego rozgrzanej metalowej płyty, która zadziała jak żelazko. W procesie podgrzewania może się zdarzyć, że klej zacznie wyciekać spod okleiny. W takim wypadku wskazane jest jak najszybsze wycieranie wycieków. W przypadku zaschnięcia kleju trudno będzie usunąć zabrudzenia.
KLEJ KOSTNY
W przypadku droższych oklein należy postawić na jakość i zdecydować się na klej kostny. Jest on droższy od przeciętnego kleju do skór ale zapewnia tym samym większą trwałość wyrobów. Przed naklejeniem forniru za pomocą kleju kostnego okleina powinna być obficie zmoczona wodą, a następnie wyprasowana żelazkiem. Tym samym zwiększy się jej elastyczność i odporność na pękanie.
Będzie też lepiej wiązała się z klejem. Po naklejeniu forniru za pomocą kleju kostnego nie powinno się podgrzewać okleiny. Lepszym rozwiązaniem będzie dociskanie powierzchni za pomocą drewnianego klocka.
Dobranie kleju odpowiadającego używanej okleinie drewnianej ma bardzo duże znaczenie. Należy też pamiętać, że klejenie za pomocą kleju do skór jest o wiele prostsze. Jeśli komuś zależy na kleju kostnym powinien zwrócić się wy fachowca.