Strona główna » Rodzaje lakierów samochodowych
Motoryzacja

Rodzaje lakierów samochodowych

By przeprowadzić tuning samochodu, stosuje się nierzadko różnego rodzaju lakiery samochodowe. Różnią się one między sobą stopniem, w jakim kryją karoserię. Emulsje te nakłada się najczęściej za pomocą specjalnego pistoletu lub wybiera farbę dostępną w aerozolu.

Lakier bazowy i jego zastosowanie

Baza jest pierwszym wariantem lakieru, jaki rozprowadza się na masce samochodu. Nie posiada żadnego połysku, a jej zastosowanie wiąże się z przygotowaniem powierzchni, by można było na nią nałożyć kolejne warstwy emulsji właściwych dla danego etapu lakierowania. Zanim tego typu lakiery samochodowe w sprayu zostaną rozprowadzone po karoserii, dodaje się do nich rozcieńczalnik bazowy. Ilość rozpuszczalnika, jaką należy dodać, jest ściśle określona przez producenta.

Malarskie lakiery samochodowe w sprayu

Przechodząc do kolejnego etapu prac, wybiera się lakiery z innego zakresu, mianowicie z farb malarskich. Niezwykle ważny jest tutaj odpowiedni dobór lakieru, ponieważ farbę tę nanosi się z myślą o tym, by nadać karoserii odpowiedni odcień. Wśród takich lakierów samochodowych w sprayu znaleźć można farby akrylowe. Nanosi się je na powierzchnię po uprzednim dodaniu do nich specjalnego utwardzacza. Bardzo istotne jest to, by lakier został równomiernie rozprowadzony, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Ta bowiem warstwa lakieru nie tylko nadaje kolor, ale również zabezpiecza karoserię przed korozją. Należy pamiętać o tym, że utwardzacz dodaje się do klasycznych lakierów, natomiast farby akrylowe są go pozbawione i nadają masce połysk. Jeśli więc wybierze się emulsje bez utwardzacza, nie trzeba już rozprowadzać na powierzchni bezbarwnego lakieru.

Zastosowanie emulsji nabłyszczającej

Ostatni etap prac wiąże się z nałożeniem na karoserię lakieru nabłyszczającego. Stosuje się ją z dwóch podstawowych powodów. Przede wszystkim te lakiery samochodowe w sprayu zabezpieczają dwie wcześniej nałożone warstwy. Ponadto, ze względu na swój połysk, pełnią również funkcję dekoracyjną. Za pomocą tych właśnie farb udaje się także wydobyć głębię z dobranego koloru farby w poprzednim etapie prac. Lakiery te można podzielić na te, które posiadają wypełniacz oraz na te, które są go pozbawione. Farby bez wypełniaczy mogą być zarówno bardzo dobrej jakości, jak i nie najlepszej. Dlatego bardzo ważne jest to, by dokonać właściwego wyboru takiej emulsji. Lakierowanie powinno zostać starannie przeprowadzone, by uzyskać gładką, jednolitą powierzchnię, bez żadnych zacieków, czy nierówności.
Lakiery samochodowe dostępne są na Lakiery24.com

https://4-bet.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-kluczem-do-komfortowego-relaksu-na-swiezym-powietrzu/ zobacz wiecej zobacz