Strona główna » W erze nowoczesnych rozwiązań
Technologia

W erze nowoczesnych rozwiązań

Pendrive to niewielkich rozmiarów mobilny nośnik danych, który przydaje się w pracy, nauce oraz do magazynowania i przenoszenia najróżniejszych plików w warunkach domowych. Coraz większą popularnością cieszą się modele niewielkich rozmiarów, na których można przechowywać spore ilości różnego typu danych. Bogactwo asortymentu sprawia, że dostaniemy nawet pendrive z nadrukiem czy też z szyfrowaniem danych.

Coś dla użytkowników indywidualnych

Jeśli chcemy się wyróżniać czy też przykuć świadomie czyjąś uwagę, to godny polecenia jest pendrive z nadrukiem. Sprawdza się to szczególnie w przypadku firmy, która dzięki temu może umieścić na nim swoje logo. Tutaj jednak pojawia się jeszcze jedna dodatkowa potrzeba, a mianowicie ochrona danych na firmowych pendrive’ach.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, a dokładniej zapewnienie bezpieczeństwa danych elektronicznych, to jest to możliwe dzięki pojawieniu się na rynku pendrive’ów z funkcją szyfrowania danych. Dzięki temu można liczyć na ochronę w każdych warunkach.

Jak działa pendrive z szyfrowaniem danych?

Działanie tego rodzaju pendrive’ów opiera się na specjalnym układzie, a mianowicie wbudowanym procesorze, którzy wykonuje operacje szyfrowania danych. W nowszych modelach stosuje się oprogramowanie, które obsługuje dodatkowo także system antywirusowy.
Podczas pierwszego uruchomienia następuje szyfrowanie danych, czyli ustalanie indywidualnego hasła dostępu. Jeśli pendrive wpadnie w niepowołane ręce, to po kilku próbach nieprawidłowo wpisanego hasła dostęp do niego zostaje zablokowany lub następuje proces usuwania zapisanych na nim plików.

Inne istotne funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na pendrive’a z nadrukiem czy też z funkcją szyfrowania, należy zwrócić uwagę na pewne funkcje. Jeśli cenimy sobie komfortowe użytkowanie tego typu nośników pamięci, to istotny powinien być dla nas interfejs. Dyski USB 2.0 nie są tak szybkie, jak te z interfejsem 3.1, które umożliwiają skopiowanie dużej ilości plików w stosunkowo krótkim czasie.
Uwagę warto zwrócić także na systemy operacyjne, z którymi dany pendrive współpracuje. Niektóre dostępne na rynku modele są przeznaczone jedynie dla systemów Windows czy też Mac os, więc nie będzie możliwe używanie takiego pendrive’a przy odtwarzaczu DVD. Niektóre urządzenia wymagają także do prawidłowego działania specjalnego programu, który trzeba zainstalować najpierw w urządzeniu, z którego mamy zamiar korzystać.
Materiały do tekstu udostępniła firma Pola Studio – pendrive z nadrukiem i inne gadżety z nadrukiem

erland-oeso.org netrza.pl home.pl