Strona główna » Zanim wykonasz pierwszy skok
Ciekawe

Zanim wykonasz pierwszy skok

Skoki spadochronowe zyskują coraz większą grupę miłośników. Osoby, które odważyły się spróbować swobodnego lotu w przestworzach, zgodnie twierdzą, że tego uczucia nie da się porównać z niczym innym. Aby rozpocząć swoją przygodę z tym niezwykłym sportem należy zapisać się na kursy spadochronowe, jednak w najpierw warto sprawdzić swoje predyspozycje.

Człowiek od zawsze śnił o lataniu

W świecie, w którym nasza codzienność coraz częściej staje się korpo-codziennością, sporty ekstremalne nabierają szczególnego znaczenia. Zmęczeni pracownicy wielkich firm szukają odskoczni od spraw, które na co dzień zaprzątają ich głowy, a w takiej roli idealnie sprawdza się każda forma aktywności, która skutkuje wzrostem poziomu adrenaliny we krwi. Jedną z form takiej odskoczni są skoki ze spadochronem. W końcu gdzie można najskuteczniej zapomnieć o otaczających nas sprawach? Oczywiście, w przestworzach!
Osoby, które pragną poczuć smak przygody (bo w świecie spadochroniarstwa przygodą może być każdy dzień) wpierw muszą odbyć kurs spadochronowy. Szkolenia prowadzone są w aeroklubach na terenie całego kraju, co stanowi spore ułatwienie dla tych osób, dla których największym ograniczeniem jest czas. Zanim jednak przystąpisz do kursu, warto upewnić się, że skoki ze spadochronem są rzeczywiście dla Ciebie.

Zanim zapiszesz się na kurs spadochronowy…

W praktyce okazuje się, że skoki nie są sportem dla każdego. Nie chodzi tu o ograniczenia natury fizycznej (choć te też nie są bez znaczenia), ale bariery psychiczne, na które napotkać mogą aspirujący skoczkowie.
Zanim podejmiesz decyzję o przystąpieniu do kursu spadochronowego, skocz w tandemie. To pozwoli Ci przekonać się, czy rzeczywiście dysponujesz zapasem odwagi, niezbędnym do przekroczenia cienkiej granicy oddzielającej bezpieczną przestrzeń wnętrza samolotu od przestworzy. Jeżeli nie, zaoszczędzisz pieniądze, bowiem kursy spadochronowe nie są tanie. Jeżeli jednak spodoba Ci się to przeżycie, zaszczepisz w sobie bakcyla, który już zawsze będzie Ci towarzyszył, wyróżniając Cię na tle tłumu.

Kursy spadochronowe – o czym trzeba pamiętać?

Jeżeli masz już za sobą pierwszy skok w tandemie, który utwierdził Cię w przekonaniu, że spadochroniarstwo jest sportem dla Ciebie, możesz przystąpić do kursu. Pamiętaj jednak, że przyszli skoczkowie muszą spełniać określone kryteria.
Po pierwsze – do kursu spadochronowego mogą przystąpić wyłącznie osoby pełnoletnie. Niepełnoletni miłośnicy mocnych wrażeń potrzebują zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Po drugie – masa ciała skoczka nie powinna przekraczać 100 kg. Po trzecie – przyszły skoczek musi cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Choroby dyskwalifikujące to m.in. epilepsja, wrodzona łamliwość kości, schorzenia kręgosłupa i układu sercowo-naczyniowego.
Artykuł powstał we współpracy z instruktorami ze Strefy Silesia w Gliwicach

zobacz https://gosciniecmurckowski.pl/ogrzewacze-gazowe-technologia-na-rzecz-komfortu/ zobacz