Ślub i wesele to dwa nierozłączne etapy zdarzenia, jakim jest pobranie się dwojga kochających ludzi. Drugi etap – wesele, to ten swobodniejszy, pełen zabawy, wielu przyjemności z dobrego jedzenia i obcowania w wesołym towarzystwie. Jest on jednak następstwem pierwszego, najważniejszego etapu, którym jest ślub Pary Młodej. Po jego zakończeniu przychodzi czas na złożenie nowożeńcom życzeń, i tu inicjatywa należy do gości weselnych.
Zanim rozpoczniemy układać treść życzeń ślubnych, miejmy świadomość, że nie będziemy jedynymi składającymi je Młodej Parze. Dlatego nie starajmy się zabłysnąć długimi tekstami, które nam wydają jako wyjątkowe i ciekawe, bo mogą być odebrane przez młodych zupełnie przeciwnie, jako nudne i zabierający niepotrzebnie czas na czekającą wszystkich weselną zabawę. Mogą być to życzenia romantyczne, rymowane lub na wesoło, ale powinny być przede wszystkim szczere i krótkie.
Osoby, które chcą szerzej wypowiedzieć się w składanych życzeniach ślubnych, radzimy przelać je na papier w formie kartek okolicznościowych. Pamiętajmy, aby nie wręczać kartek z życzeniami już gotowymi, wydrukowanymi. Wpiszmy je przez szacunek dla Młodej Pary sami, własnoręcznie, co z pewnością będzie lepiej przez nią odebrane.
Dobrą okazją do złożenia rozszerzonej wersji życzeń ślubnych może być też wpis do księgi gości. Tu, podobnie jak na kartkach okolicznościowych, składamy życzenia własnoręcznie, a co zdolniejsi mogą też wkomponować własnoręczną grafikę.
Dla osób, które mają trudności w zredagowaniu życzeń ślubnych, proponujemy skorzystanie z gotowych tekstów znajdujących się w internecie, co zaoszczędzi czasu i trudu. Tak przygotowani możemy śmiało udać się na ceremonię ślubu i bez obciążenia uczestniczyć w weselnej zabawie.