Strona główna » Zdrowa kuchnia
Ciekawe

Zdrowa kuchnia

Gotując klasycznie niestety potrawy tracą część witamin oraz mikro- i makroelementów. W efekcie nasze posiłki nie są tak zdrowe, jakby mogły być biorąc pod uwagę wartości poszczególnych składników. Dodatkowo standardowe sposoby przyrządzania potraw powodują, że są one pozbawione części smaku. Czy jest jakiś sposób, aby poprawić jakość spożywanych potraw?

Sous vide

Oczywiście, że tak! Odpowiedzią jest właśnie sous vide. Do niedawna ta technika gotowania była dostępna tylko ekskluzywnym restauracjom. Dzisiaj natomiast, dzięki temu, że potrzebne do niej urządzenia weszły na rynek, każdy może gotować tą metodą w domu. A na czym ona polega?
W skrócie jest to gotowanie w próżni. A zatem zamykamy szczelnie dany produkt, następnie kładziemy go do kąpieli wodnej o dokładnie ustalonej za pomocą cyrkulatora do gotowania temperaturze i gotowe! Na koniec możemy lekko podsmażyć czy podpiec potrawę dla uzyskania efektu wizualnego.

Sprzęty potrzebne do sous vide

Zastosowanie tej techniki gotowania wymaga od nas zakupu pewnych sprzętów. Przede wszystkim należy tutaj wymienić pakowarkę. Najlepsza i najdroższa jest pakowarka komorowa, jednak do warunków domowych wystarczy pakowarka listwowa. Ponadto potrzebny jest także cyrkulator do gotowania. Jest to specjalne urządzenie, które mierzy i ustawia odpowiednią temperaturę. Należy zakupić także wannę do kąpieli wodnej.
Wyżej wymienione sprzęty nie należą niestety do najtańszych. Jednak zakup ich jest to swego rodzaju inwestycja w nasze zdrowie oraz samopoczucie. Spożywamy bowiem smaczne, pełnowartościowe dania, bogate we wszystkie witaminy, przeciwutleniacze itp. Warto jeszcze dodać, że czasem można kupić połączenia tych sprzętów jak np. cyrkulator do gotowania połączony z wanną.

Technika gotowania sous vide

Pierwszy etapem jest zapakowanie produktu w odpowiedni woreczek za pomocą wyżej wspomnianej pakowarki. Następnie należy włożyć go do kąpieli wodnej o odpowiednio dobranej wcześniej temperaturze. A na koniec ewentualnie podsmażyć czy włożyć na chwilę do piekarnika w celu uzyskania barwy, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni.
A na koniec należy po prostu przygotować ładnie stół, talerze i cieszyć się zdrowym i smacznym posiłkiem.
Cyrkulator do gotowania dostępne są w ofercie sklepu Gastrosilesia

stół ogrodowy zobacz wiecej zobacz wiecje