Strona główna » Zmiany w zwolnieniach z kas fiskalnych
Biznes

Zmiany w zwolnieniach z kas fiskalnych

Obserwując zmiany w polskim prawie podatkowym można dojść do smutnej dla wielu przedsiębiorców konkluzji- fiskus ma zamiar wyeliminować zwolnienia od korzystania z kas fiskalnych. Jest to bardzo zła nowina. Szczególnie dla małych firm, które nie mogą sobie pozwolić za zakup kasy z prawdziwego zdarzenia.

Zmienione zasady obliczania przychodu

Dla przypomnienia; ustawa o podatku VAT mówi o tym, że istnieje obowiązek prowadzenia rozliczenia za pomocą kas fiskalnych w przypadku sprzedawania towarów osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej. Zgodnie z zarządzeniem ministerstwa finansów z obowiązku prowadzenia rozliczenia za pomocą kas są zwolnieni przedsiębiorcy, których przychód wynosi mniej niż 20 000 tysięcy złotych w ciągu roku.Na obliczanie przychodu nie będą miały żadnego wpływu wpływy w takich dziedzin jak dostawa nieruchomości czy czy dostawa środków trwałych.
Warto przy tym przypomnieć, że przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający swoją działalność będą mogli obliczyć przychód proporcjonalnie do czasu jej funkcjonowania. Jest to jedyne udogodnienie wprowadzone dla przedsiębiorców w najnowszej ustawie Ministra Finansów.

A wiec kto straci?

Niestety nowe przepisy dotyczące obowiązku posiadania kasy fiskalnej doprowadzą do tego, że wiele osób nie korzystających wcześniej z kasy fiskalnej będzie zmuszone ją zakupić. Najważniejsza zmiana dotyczy osób, które świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Tacy przedsiębiorcy będą musieli dokupić kasę fiskalną i zacząć fakturować swoje usługi.
Drugą grupą, która utraci przywilej zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej są osoby zajmujące się sprzedażą oraz rezerwacją miejsc w przewozach rozkładowych i pasażerskich. W tym punkcie rząd poszedł na rękę przedsiębiorcom i zastrzegł, że anulowanie zwolnienia utrzymuje się jedynie wtedy, gdy zapłaty za usługi są dokonywane jedynie za pomocą poczty i banku, a z dokumentów dotyczących usługi jasno wynika czego i kogo ona dotyczyła. Ten drobny punkt ma w rzeczywistości ogromne znaczenie dla wielu przedsiębiorców, którzy przy lekkiej zmianie sposobu rozliczania się z klientami, dalej będą mogli nie inwestować w kasy fiskalne.

Co z tego wynika?

Rząd RP od kilku lat stara się, aby jak najmniejsza liczba firm była zwolniona od obowiązku posiadania i używania kas fiskalnych. Najnowsze przepisy sprawiają, że liczba firm korzystających z ulg znacznie się zawęzi. jeśli ta tendencja się utrzyma może dojść do sytuacji, gdy posiadanie kasy fiskalnej będzie przymusem dla wszystkich właścicieli firm.
Można też zauważyć, że liczba usług bezwzględnie wyłączonych ze zwolnienia cały czas się powiększa. W 2015 roku, niezależnie od uzyskanych przychodów, kasy fiskalne będą musieli zakupić właściciele małych restauracji oraz salonów kosmetycznych.
Chciałoby się spytać jakie skutki przyniesie obecna polityka ministerstwa finansów. Jednakże nawet doświadczeni ekonomiści nie mogą udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pozostaje mieć nadzieję, że przedsiębiorcy się dostosują i zniosą jakoś dodatkowe koszty związane z fiskalizacją i fakturowaniem dochodów.
Artykuł powstał we współpracy z oferującą Kasy fiskanlne Bimit-Mita

https://stworzwnetrze.com.pl https://perfect-meble.pl