Coraz częściej jesteśmy świadomi tego, że warto samodzielnie dbać o stan wody w naszych kranach. Co prawda stacje uzdatniania wody działają bardzo dobrze często zapewniając wodę o standardach wyższych od wytycznych, to jednak jest to mierzone jedynie na etapie uzdatniania wody, a nie już w mieszkaniach i domach.
Co zrobić aby w naszych kranach płynęła dobra woda? Woda, która nie ma posmaku chloru, w której nie pływają żadne zanieczyszczenia stałe i która wolna jest od wszelkich zanieczyszczeń organicznych? Oczywiście zainwestować w domową stację uzdatniania wody składającą się przynajmniej z trzy etapowego procesu filtrowania wody z wodociągów.
Jakie rodzaje filtrów?
Podstawowym pytaniem w przypadku domowych stacji uzdatniania wody powinno być pytanie o to, jakie filtry do wody warto zastosować w pierwszej kolejności. Pewnym truizmem będzie stwierdzenie, że większa liczba różnorodnych filtrów lepiej wpływa na cały proces filtrowania wody. Pozostańmy jednak przy trzy etapowym oczyszczaniu. Jak powinno ono wyglądać?
Kolejność instalacji filtrów do wody
W pierwszej kolejności powinien być zainstalowany filtr sedymentacyjny, który ma za zadanie mechanicznie usuwać z wody zanieczyszczenia stałe o wielkości powyżej 20 mikronów – np. ziarnka piasku. Drugim w kolejności powinien być filtr węglowy, który wychwytuje zanieczyszczenia stałe do 10 mikronów, a zarazem oczyszczać przepływającą wodę z zanieczyszczeń organicznych oraz np. chloru.
Trzecim w kolejności, a zarazem ostatnim etapem filtracji powinien być kolejny filtr sedymentacyjny, który mechanicznie usuwa zanieczyszczenia stałe o wielkości poniżej 5 mikronów.
Po powyższym procesie możemy mieć pewność, że woda wypływająca z naszych kranów będzie wodą zdatną do picia i do wykonywania jakichkolwiek innych czynności życiowych.
Jakie koszty instalacji domowej?
Kosztów instalacji domowej stacji uzdatniania wody składającej się z trzech różnorodnych filtrów podzlewozmywakowych nie można dokładnie wskazać – wszystko zależy tutaj od naszych oczekiwań związanych z filtracja wody, a tym samym jakości i rodzaju wykorzystanych filtrów. Można ogólnie przyjąć, że instalacja składająca się z trzech podstawowych rodzajów filtrów to wydatek niespełna 200 złotych. Czy są to duże koszty zważywszy na to, że z wodą mamy kontakt codziennie i potrzebujemy jej do życia?
Podsumowując, domowe stacje uzdatniania wody składające się z trzech filtrów są dzisiaj niezwykle popularne i przy remoncie mieszkania warto pomyśleć o ich instalacji.