Strona główna » Jak pomóc starszej osobie w przeprowadzce?
Ciekawe

Jak pomóc starszej osobie w przeprowadzce?

Przeprowadzka w inne miejsce zawsze wiąże się z wieloma trudnościami, a dla seniora może okazać się bardzo kłopotliwa. Samo podjęcie decyzji o zmienieniu miejsca zamieszkania nie jest proste, ponieważ starsza osoba zazwyczaj już od lat jest mocno związana z miejscem, w którym żyła. Przeprowadzka wiąże się ze znalezieniem się w nowej przestrzeni i koniecznością przywyknięcia do otoczenia, co niejednokrotnie wymaga tygodni, a nawet miesięcy. Bywa jednak, że taka zmiana jest konieczna, przede wszystkim z powodu znalezienia warunków do wygodniejszego życia na starość czy bardziej dogodnej lokalizacji. Dla seniora mieszkanie z dala od środków komunikacji, na piętrze i bez windy z biegiem lat może okazać się bowiem niezwykle uciążliwe. Istotne jest jednak nie tylko znalezienie odpowiedniego miejsca, ale także zrealizowanie przeprowadzki w taki sposób, by senior mógł cieszyć się spokojnym i wygodnym życiem.

Przygotowanie do przeprowadzki

Osoby, które wiele lat spędziły w jednym miejscu, zazwyczaj zdążyły zgromadzić w mieszkaniu wiele rzeczy. Choć nie wszystkie z nich są potrzebne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że senior nie będzie chciał rozstawać się z nimi. W takim przypadku przeprowadzka może okazać się niezwykle kłopotliwa i czasochłonna, a bez odpowiedniego sprzętu i pojazdów praktycznie niemożliwa. Warto więc zadbać o warunki, które ułatwią zadanie i sprawią, że proces zmiany miejsca zamieszkania przebiegnie bez nerwów i bez straty czasu.

Pierwsze kroki

Aby zaoszczędzić sobie nerwów i dodatkowych kłopotów, najlepiej dowiedzieć się dokładnie, ile rzeczy będzie wymagało przewozu. Kolejny krok to posegregowanie tych rzeczy – w jednej grupie umieszczenie drobiazgów, w drugiej przedmiotów większych gabarytów. Większe elementy najlepiej zmierzyć, by wiedzieć, które będzie można umieścić w samochodzie ze sobą. Koniecznie trzeba też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów, zwracając szczególną uwagę na delikatne elementy konstrukcji, które podczas przeprowadzki mogą ulec zniszczeniu. Po zabezpieczeniu ostrych krawędzi należy umieścić przedmioty w samochodzie w taki sposób, by nie obijały się o siebie nie przemieszczały w czasie jazdy.

Senior w trakcie przeprowadzki

Najlepiej zadbać o to, by osoba starsza miała jak najmniejszy udział w przeprowadzce. Już sama zmiana miejsca zamieszkania będzie sporym przeżyciem, a przede wszystkim dużym wyzwaniem. Widok pakowanych przedmiotów i wynoszenie ich z mieszkania może spowodować złość czy rozżalenie, co będzie niebezpieczne dla zdrowia i samopoczucia osoby starszej. Warto więc możliwie w jak największym stopniu wyłączyć seniora z całego procesu przeprowadzki.

Poradnik opracowany przy współpracy z prosenior.pl