Strona główna » Badania medyczne – testy DNA
Ciekawe

Badania medyczne – testy DNA

Wzrost świadomości ojców oraz zmiany, jakie zaszły w naszym społeczeństwie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pokazują wyraźnie, że coraz więcej osób chce mieć pewność, że wychowuje własne dzieci lub też uiszcza alimenty na ich rzecz. W jaki sposób sprawdzić czy dane dziecko rzeczywiście jest naszym dzieckiem w sytuacji, gdy zapewnienia matki są dla nas niewystarczające? Czy tego typu sprawdzenie może być później dowodem w ewentualnej sprawie sądowej – w sprawie o rozwód, zaprzeczenie ojcostwa lub alimenty?
Już na samym początku rozważań na temat badań medycznych, a w szczególności testów DNA, należy podkreślić, że obecnie znalezienie placówki zajmującej się tego typu badaniami nie sprawia żadnych problemów. W każdym większym mieście jest przynajmniej kilka różnych laboratoriów, które świadczą tego typu usługi. Co więcej, coraz większa liczba laboratoriów świadczy swoje usługi również w formie wysyłkowej – wystarczy opłacić tak zwany „zestaw startowy do pobrania próbek”, który otrzymujemy następnie pocztą i po samodzielnym pobraniu próbek odesłać go na adres danej firmy.

Samodzielne pobranie próbek

Jak wygląda jednak samodzielne pobranie próbek do takiego badania medycznego? Firmy wysyłają nam konkretny zestaw wraz z dokładną instrukcją obsługi i pobierania próbki materiału genetycznego. O ile w przypadku nas samych pobranie materiału genetycznego nie powinno sprawiać żadnych problemów – najczęściej wystarczy potrzeć specjalną szpatułką po wewnętrznej stronie policzka. W przypadku materiału genetycznego dziecka może być znacznie trudniej. Rozwiązaniem jest tutaj pobranie próbki w postaci włosów dziecka lub np. ze smoczka.

Ile to kosztuje?

Z jakimi jednak kosztami musimy się liczyć w przypadku testów na ojcostwo i badań genetycznych? Wbrew pozorom nie są to tanie badania i ich koszt zaczyna się od kilkuset złotych wzwyż. Jeżeli zależy nam jednak na stuprocentowej pewności, badania genetyczne bardziej zaawansowanymi metodami są droższe.

Dowód w sądzie

Czy takie prywatne badania medyczne można jednak wykorzystać jako dowód w sprawie sądowej? Wbrew pozorom nie ma zakazu przedkładania sądowi wyników badań medycznych przeprowadzonych nawet przed rozpoczęciem procesu – będą to jednak zwykłe dowody, co do których sąd będzie kształtował własne przekonanie o wiarygodności. Jeżeli zajdzie taka konieczność, sąd ma zawsze możliwość powołania własnych biegłych z listy sądowej.
Podsumowując, jeżeli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości co do pochodzenia „naszego” dziecka, to warto zdecydować się na test pozwalający ustalić ojcostwo.
Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania

https://stworzwnetrze.com.pl https://perfect-meble.pl