Strona główna » Na czym polega działanie alkomatu jednorazowego?
Ciekawe

Na czym polega działanie alkomatu jednorazowego?

Z roku na roku, drastycznie rosną statystyki dotyczące liczby wypadków drogowych, do jakich dochodzi z winy nietrzeźwych kierowców. Niestety, co najgorsze wielu zmotoryzowanych jest kompletnie nieświadomych, iż ich kondycja w momencie wsiadania za kierownicę pojazdu nie jest jeszcze na tyle dobra, aby mogli odpowiedzialnie prowadzić. Nie trzeba bowiem chwiać się na nogach, aby stracić kontrolę nad samochodem. Równie dobrze do negatywnego w skutkach zdarzenia może dojść dzień po imprezie, na której spożywaliśmy większe porcje alkoholowych napojów. Jak głosi popularne polskie powiedzenie – „przezorny zawsze ubezpieczony” i „strzeżonego Pan Bóg strzeże”, dlatego też trzymając się mądrości wypływających z tychże prawideł, warto zainwestować w wysokiej klasy alkomat jednorazowy. Po co? O tym dowiesz się z poniższych fragmentów naszego poradnika.

W razie „w”

Na wszelki wypadek, aby mieć sto procent pewności, iż jesteśmy w pełni trzeźwi i nie będziemy stwarzać zagrożenia na trasie, warto wydać parę groszy na solidnej klasy sprzęt pozwalający przeprowadzić prosty i szybki test alkoholowy. Jednorazowe alkomaty to prawdziwa rewolucja dla zmotoryzowanych, którzy sami mogą się sprawdzić, bez konieczności udawania się na komisariat i proszenia funkcjonariuszy o wykonanie pomiaru zawartości alkoholu w organizmie. By zdobyć niezawodny i certyfikowany alkomat jednorazowy, wystarczy udać się do pierwszej lepszej apteki.

Sposób działania

Korzystanie z wykonującego test alkoholowy jednorazowego alkomatu jest w praktyce banalnie proste. Wdychamy powietrze i w ten sposób dokonujemy automatycznego pomiaru stężenia alkoholu. Nie jest wymagana żadna wiedza dotycząca właściwego użytkowania charakteryzowanego sprzętu. Nie trzeba go także kalibrować. O prawidłowej pracy jednorazowych alkomatów można natomiast mówić z reguły wówczas, gdy na odczyt oczekujemy nie dłużej niż dwie minuty. To maksymalny czas potrzebny na realizację precyzyjnego pomiaru. Test alkoholowy wykonujemy poprzez wdmuchiwanie powietrza do specjalnego woreczka. Później powietrze to przedostaje się do tubki z reagentem chemicznym. A zatem działanie omawianego tu alkomatu jednorazowego jest w stu procentach bezpieczne dla człowieka, gdyż nie ma on żadnych styczności ze szkodliwymi substancjami, jakie zawarte są w alkoteście jednorazowego użytku. Certyfikowane jednorazowe alkomaty pozwalają na zbadanie zmotoryzowanego pod względem zawartości alkoholu w organizmie z dokładnością do 0,1 promila, więc możemy zyskać gwarancję, iż jesteśmy trzeźwi i nadajemy się do prowadzenia pojazdu mechanicznego bez obaw o stworzenie ryzyka w ruchu drogowym.