Ogród japoński jest odzwierciedleniem krajobrazu w miniaturze. Powinny się w nim znaleźć kamienie, skały oraz woda. Ważnym elementem są również niwaki, czyli formowane drzewka, które przypominają bonsai. Jak należy pielęgnować niwaki, by zachwycały wyglądem?
Sosna, jałowiec czy cis?
Niwaki to japońskie drzewka, które zachwycają formą. Ich przycinanie jest sztuką, którą ogrodnik udoskonala z roku na rok. Jest to proces długotrwały i żmudny, ale fascynujący. W naszych rodzimych ogrodach coraz częściej pojawiają się niwaki. Nie znaczy to jednak, że sprawdzą się wyłącznie drzewka, które uprawiane są w Japonii. Wprost przeciwnie.
Zimy w naszym klimacie bywają bardzo srogie. Lata często są upalne. Nie każda roślina jest w stanie znieść taki klimat. Dlatego najlepszym materiałem do tworzenia niwaków są nasze rodzime gatunki drzew.
Sosna jest idealna, by tworzyć kompozycje nieregularne i bardziej geometryczne. Cisy sprawdzą dla początkujących hodowców, gdyż są roślinami łatwymi w kształtowaniu. Świetnie będą prezentowały się jako formy kuliste. Jałowce występują w ponad 60 gatunkach, dzięki temu każdy ogrodnik znajdzie idealny dla siebie egzemplarz. Można wybierać wśród cisów drzewiastych lub płożących.
Formowanie drzewka – od czego zacząć?
Niwaki zachwycają kształtem oraz starannością z jaką zostały wypracowane. Jest to idealna propozycja dla osób, które cenią sobie pracę w ogrodzie, a jednocześnie lubią patrzeć jak zmienia się roślina. Właściciel ogrodu japońskiego nie jest nastawiony na szybki efekt. Jest pochłonięty pracą oraz zmianami, które następują nieuchronnie, ale powoli.
Do przycinania drzewek należy wykorzystać sekator. Jest to narzędzie poręczne, które pozwoli na uzyskanie zaplanowanych kształtów. Jednocześnie jest na tyle mocne i precyzyjne, że nie będzie raniło drzewka. W miejscu cięcia pojawi się żywica, która zaklei ranę. W czasie formowania niwaków nie trzeba używać preparatów grzybobójczych. Bardzo ważne jest jednak przycinanie drzewek w odpowiednim czasie.
Niwaki przycinamy najczęściej dwa razy w roku. Pierwszy raz tuż po roztopach czyli na przełomie marca i kwietnia. Drugie cięcie ma miejsce w czerwcu i lipcu. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić kiedy dane drzewko należy przycinać. Przycinanie poszczególnych gatunków może różnić się trochę w czasie.
Ogród japoński jest wyjątkowo klimatyczny. Uformowanie niwaków nie jest tak trudne jak może się wydawać. Warto również pamiętać, że z roku na rok ogród będzie ciekawszy. Rośliny będą starsze, lepiej uformowane i bardziej interesujące.
Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.