Aparaty w telefonach zmieniły sposób życia całych społeczeństw. Radykalnie wpłynęły na nasze relacje interpersonalne i podejście do otaczającego nas świata. Dawniej aparat fotograficzny zabieraliśmy ze sobą na wycieczki, wakacje czy odświętne spotkania. Dzisiaj mamy go przy sobie właściwie 24 godziny na dobę. To zmienia postać rzeczy!
Dokumentujemy nasze istnienie na okrągło
Zachowujemy się jak reporterzy, którzy na okrągło, w różnych okolicznościach dokumentują rzeczywistość. Robimy zdjęcia ludziom, sytuacjom, miejscom i coraz częściej przedmiotom, nawet tym banalnym. Potem przesyłamy to znajomym lub zamieszczamy na internecie tak, żeby więcej osób równocześnie mogło obejrzeć nasze fotografie i życie. Prezentujemy samych siebie i nasz świat w obrazach. Jakby powracała idea galerii sztuki, otwartej niemal dla wszystkich.
Także znany z malarstwa autoportret doczekał się swojej nowej realizacji w XXI wieku – w postaci selfie. Fotografia współczesna pozwala nam na szybko i na gorąco pokazywać samych siebie w różnych ujęciach.
Autentyczny artyzm fotografii
Czy wszystkie te zdjęcia są artystyczną fotografią? Nie. Taka fotografia wymaga wiedzy i talentu, odpowiednego doboru tematów i interpretacji. W nowoczesny sposób nawiązują do niej twórcy motion design. Jeśli interesuje nas sztuka tworzenia dzieł w tym duchu, to kurs After Effects w CGWisdom pomoże nam odnaleźć się w świecie animacji 2D, morfingu i renderowania.
Przełomowe znaczenie w dziejach fotografii
Poprzez prawdziwą twórczość odzyskujemy wartość samej fotografii jako sztuki. Powracamy do tego jej wymiaru, który w 1955 roku ukazała w pełni międzynarodowa wystawa pt. Rodzina człowiecza. Ukazano wtedy szerszej publiczności istotę fotografii jako narracji o bycie ludzkim i jego sprawach. Jako dziedzinę mówienia o człowieku i jego problemach.