Kupując meble biurowe, zazwyczaj nie zastanawiamy się, czy istnieją jakieś odgórne przepisy i rozporządzenia, które określają ich parametry. W rzeczywistości jednak jest dokument, którym powinniśmy kierować się, kiedy mamy zamiar urządzić biuro.
Rozporządzenie dla stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe
Dokumentem, który jest ważną wskazówką podczas urządzania biura, jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Krótko mówiąc – rozporządzenie obowiązuje na wszystkich stanowiskach, na których pracuje się przy komputerze. Nietrudno dojść do wniosku, że w zasadzie innych stanowisk biurowych nie ma. W rozporządzeniu określono jakie warunki muszą spełniać fotele biurowe, stoły, czy też monitory ekranowe.
Fotele biurowe według rozporządzenia
Weźmy jako przykład Fotel biurowy, któremu w rozporządzeniu poświęcono sporo miejsca. Określono w nim, że fotel musi posiadać: stabilność, pięcio-podporową podstawę z kółkami jezdnymi, odpowiednie wymiar, regulację wysokości, regulację oparcia, wyprofilowane siedzisko i oparcie, możliwość obrotu o 360 stopni wokół osi pionowej, a także podłokietniki. Tylko fotel obrotowy, który ma wszystkie te cechy, może zostać uznany za prawidłowy zgodnie z rozporządzeniem. Oczywiście wyposażenie zgodne z rozporządzeniem to nie wszystko. Stanowiska pracy biurowej muszą mieć odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie, wilgotność i wentylację oraz wymiary (kubaturę i powierzchnię).
Z treścią rozporządzenia warto się zapoznać, jest ono dobrą wskazówką podczas urządzania biura. Również pracując w domu starajmy się przestrzegać tych zaleceń w trosce o własne zdrowie. Fotel obrotowy to w tym wypadku najważniejszy mebel i powinniśmy wybierać go starannie.