Na zagadnienie konserwacji zwrócić uwagę powinni przede wszystkim ci, którzy w domu mają małe dzieci oraz zwierzęta. Nasze tkaniny są wtedy narażone na wiele dodatkowych zagrożeń, na przykład plam po różnych płynach, błocie, sierści czy mazakach. Jak przygotować możemy nasze meble i dywany na ewentualne wystąpienie zabrudzeń?
Konserwacja tkanin – skóra ekologiczna
Plamy znajdujące się na tego typu materiałach czyścić powinniśmy szarym mydłem przy użyciu mokrej szmatki, bądź za pomocą specjalnych środków, które przeznaczone są do czyszczenia ekologicznych skór. Odpuszczamy wszelkiego typu środki do skór naturalnych. Ciesz, która się rozlała należy wyczyścić od razu. Nie używamy produktów na bazie alkoholu czy nafty – mogą wybielić nasz mebel i całkowicie go tym sposobem zniszczyć.
Nasza skóra ekologiczna nie powinna być wystawiona na słońce – podlega w ten sposób działaniu szkodliwych promieni słonecznych. Nie stawiamy na nie również żadnych gorących elementów, takich jak suszarka czy żelazko.
Tkaniny szenilowe
Odpuszczamy sobie pranie i szorowanie takich materiałów. Nie czyścimy ich chemicznie, a tylko i wyłącznie ręcznie. Tak jak w wypadku ekologicznej skóry odrzucamy środki na bazie alkoholu czy amoniaku.
Jeśli chodzi o skórę naturalną, pierwszym krokiem ku jej dobrej konserwacji jest regularnie odkurzanie. Proces ten znacznie ogranicza kumulowanie się niechcianych zabrudzeń.
Pielęgnacja jest bardzo ważna, w szczególności, gdy często o niej zapominamy. Skóra nie potrafi nawilżyć się sama i po pewnym czasie traci swą wodę. Aby zachować je w najlepszym stanie przez względnie długi czas, musimy pamiętać aby stosować pielęgnację przynajmniej dwa razy w roku, a naszych mebli czy dywanów nie wystawiać na działanie słońca, czy grzejnika.
Co przynosi nam konserwacja tkanin
Prócz opóźnienia procesu degradacji naszej tkaniny, możemy zachować jej lepszy stan na dłuższy okres czasu i dłużej cieszyć się naszym skórzanym meblem, czy dywanem. Odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać cuda, a my nie musimy wydawać pieniędzy na nowe meble. Stosowanie takiego rytuału pielęgnacyjnego kilka razy do roku w zupełności wystarczy.
Przed przystąpieniem do czyszczenia jakiegokolwiek materiału powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób należy go czyścić. Niektóre tkaniny bywają często mylone, co doprowadza do opłakanych skutków: tkanina bywa nie do odratowania. Nie każdy materiał można czyścić mocnymi środkami chemicznymi. Im z bardziej delikatnym materiałem mamy do czynienia, tym mniej narzędzi powinniśmy użyć do pielęgnacji.
Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.