Strona główna » Jak dbać o własny samochód?
Ciekawe

Jak dbać o własny samochód?

Współcześnie już co trzeci Polak dysponuje własnym pojazdem lub też ma możliwość korzystania z samochodu należącego do jednego z członków najbliższej rodziny. Odsetek samochodów w Warszawie czy Krakowie jest jednym z najwyższych na świecie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców! Posiadacze samochodów powinni być świadomi, że pojazd to nie tylko przywileje, ale też obowiązki. Jakie?

Ubezpieczenie OC – obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku samochodów jest ich ubezpieczenie. W Polsce obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej), które pozwala na pokrycie szkód wyrządzonych przez nas na drodze. Wysokość ubezpieczenia OC nie jest stała: zależy ona od wielu czynników. Przede wszystkim obliczana jest ona na podstawie naszego wieku, stażu jako kierowców, wieku i marki samochodu. Ubezpieczenia OC zaproponują nam wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Aby jednak znacząco skrócić czas poszukiwania najlepszej oferty warto skorzystać z wyszukiwarki mfind.pl – po wpisaniu kilka danych system wskaże nam uporządkowane cenowo oferty dopasowane do naszych potrzeb.

Warto wspomnieć, że OC nie jest jedynym dostępnym ubezpieczeniem. Ubezpieczeniami dodatkowymi, nieobowiązkowymi są Assistance i Autocasco. W przypadku tego pierwszego pozwoli nam ono na transport uszkodzonego samochodu i bezpieczny powrót do domu. Autocasco pokryje koszty naprawy naszego samochodu.

Coroczna kontrola na stacji diagnostycznej

Drugą istotną kwestią w przypadku samochodów jest badanie kontrolne – musi być ono wykonywane co roku w okręgowych stacjach diagnostycznych. Podczas badania mechanicy sprawdzają przede wszystkim stan podwozia, jakość hamulców, zbieżność kół, działanie systemu amortyzującego. Mechanicy oceniają jakość elementów jezdnych i decydują o podbiciu przeglądu. W przypadku braku przeglądu właścicielowi samochodu grożą wysokie kary.

 

https://dinusiek.pl/ogrzewacz-tarasowy-jak-cieszyc-sie-tarasem-niezaleznie-od-pory-roku/ live url live url