Wanna zalicza się do głównych elementów wyposażenia łazienek. Czasem zastępuje ją kabina prysznicowa, ale wiele osób nie wyobraża sobie życia bez możliwości relaksującej kąpieli. Aby cieszyć się z komfortowej i bezawaryjnej eksploatacji, ważna jest jej prawidłowa instalacja.
Mocowanie stelaża
Znaczna część producentów wykorzystuje stelaż jako element zapewniający stabilność. Sposób montażu może się nieznacznie różnić w zależności od wybranego modelu, ale przebiega w podobny sposób. Przede wszystkim trzeba przygotować sobie miejsce do instalacji, aby wanna nie uległa uszkodzeniu. Do jej dna mocuje się tzw. ceowniki, a do nich przykręca stopki wyposażone w regulację. Montaż wykonuje się po odwróceniu wanny do góry dnem. Następnie stawia się ją na nóżkach w miejscu, w którym będzie służyć domownikom.
Ustawienie odpowiedniej wysokości wanny
Dzięki regulowanym nóżkom można ustawić odpowiednią wysokość wanny. Poziomowanie wanny wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników. Istotny jest rodzaj zabudowy, ale trzeba uwzględnić minimalną odległość otworu odpływowego od podłoża, co wiąże się z wysokością syfonu. Jeżeli wanna zostanie źle ustawiona, wtedy woda nie będzie spływać w prawidłowy sposób, a w konsekwencji trzeba będzie szybko wzywać hydraulika i zaczynać pracę od nowa. Wszystkie boki wanny należy kilkukrotnie sprawdzić poziomicą, a stopki powinny zostać zablokowane nakrętkami.
Uchwyty ścienne
Wannę można przymocować do ściany przy pomocy uchwytów, które zostały do niej dołączone. Dzięki temu jest stabilniejsza. W celu dokładnego oznaczenia miejsca, w którym uchwyty mają być przykręcone wannę trzeba przystawić do ściany tam, gdzie będzie stać i zaznaczyć linię wzdłuż dolnej krawędzi. Na linii zaznacza się miejsca na otwory pod uchwyty. Teraz otwory wystarczy wywiercić. Krawędzie wanny zaczepia się o uchwyty na ścianach.
Zabudowa wanny
Przed zabudową wanny trzeba wykonać jeszcze jeden ważny krok – zamontować system odpływowo-przelewowy. Zadanie należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta. Bez właściwego połączenie syfonu i rur użytkowanie wanny nie będzie możliwe. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z ustawieniem odpowiedniego poziomu wanny i wszelkimi kwestiami instalacyjnymi, ponieważ wymagają ogromnej precyzji, dlatego usługi hydrauliczne obejmują montaż armatury łazienkowej, o czym można się przekonać, wchodząc na stronę https://www.hydropomoc.pl/miasto/hydraulik-katowice/. Jeśli jednak uważasz, że hydraulik nie jest ci potrzebny i jesteś w stanie własnoręcznie wykonać wszystkie prace, po zamontowaniu wszystkich elementów napełnij wannę wodą, aby przekonać się, czy podłączenie do kanalizacji nie przecieka. Szczeliny pomiędzy ścianą i wanną wypełnij silikonem. Obudowę wanny trzeba starannie do niej przyłożyć, aby z łatwością weszła w zaczepy. Ostatnią czynnością jest naniesienie silikonu w miejscach, gdzie wanna styka się ze ścianą. Teraz silikon musi wyschnąć. Po upływie około doby można już korzystać z uroków kąpieli. Należy pamiętać, że jeszcze przed zakupem wanny kwestie kanalizacji i miejsca, w którym wanna będzie stać muszą być dokładnie zaplanowane.