Strona główna » Rodzaje i zastosowanie czujników krawędziowych
Ciekawe

Rodzaje i zastosowanie czujników krawędziowych

Urządzenia pomiarowe, które umożliwiają wyznaczanie punktów zerowych detalu w procesie obróbki CNC, mają postać mniej lub bardziej zaawansowaną. W zależności od potrzeb można wybierać spośród niezawodnych mechanicznych modeli lub bardziej rozbudowanych – elektronicznych. A gdzie znajdą zastosowanie czujniki krawędziowe trójwymiarowe?

Jak działa mechaniczny czujnik krawędziowy?

Mechaniczny ustawiak frezarski jest zbudowany z dwóch części, które są połączone sprężyną. W czasie pracy maszyny CNC można zaobserwować, że te dwa elementy nie zachowują współosiowości i drgają. Uzyskują ją dopiero w momencie zetknięcia końcówki pomiarowej z płaszczyzną detalu. Przy zbyt dalekim dojeździe końcówka przesuwa się wzdłuż krawędzi detalu.

Zalety ustawiaków elektronicznych

Podobnie jak ustawiak mechaniczny, urządzenie to pozwala na wyznaczenie punktu zerowego względem obrabianej powierzchni lub przedmiotu. W przypadku tego czujnika zetknięcie urządzenia z detalem metalowym sygnalizowane jest poprzez zapalenie diody LED oraz w niektórych modelach, także za pomocą sygnału dźwiękowego. Elektroniczne czujniki krawędziowe są wyposażone w stalową kulkę przytwierdzoną do sprężyny. Taka konstrukcja ma za zadanie chronić przyrząd przed uszkodzeniem w okoliczności, kiedy nastąpi zbyt mocne dojechanie do krawędzi.

Co wyróżnia czujniki 3D?

Czujniki trójwymiarowe działają na trochę innej zasadzie niż wyżej wymienione ustawiaki krawędziowe. Aby zlokalizować rzeczywisty punkt zerowy przy użyciu wcześniej wymienionych narzędzi pomiarowych, obliczenia trzeba było skorygować o wartość promienia kulki. Przy użyciu tego zaawansowanego narzędzia, nie trzeba wykonywać takich czynności. Pozycja bazy jest precyzyjnie ustalana nawet ze wkalkulowanymi możliwymi odchyłkami.

Cena i zastosowanie czujników krawędziowych

Najprostsze w konstrukcji czujniki krawędziowe, to niewielki koszt sięgający kilkuset złotych. W porównaniu do tych klasy 3D, za które trzeba zapłacić czasami dwa razy więcej, to zdecydowanie tańsza alternatywa.

Technologie trójwymiarowe czujników będą miały doskonałe zastosowanie tam, gdzie jest wymagana wysoka precyzja pomiaru. Takie rozwiązania pomagają w bazowaniu urządzenia CNC, bez konieczności pracochłonnego ustawiania i liczenia. Wpływa to bezpośrednio na redukcję kosztów ubocznych i zwiększa wydajność operatorów maszyn.

Zastosowanie tych urządzeń w procesie obróbki CNC daje pewność, że ryzyko uszkodzenia detalu albo wrzeciona całej maszyny maleje do zera. Narzędzia te zapewniają uzyskanie bezpiecznych i miarodajnych wyników.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki krawędziowe.